Jeden z najwspanialszych okrętów wojny stuletniej spoczywa w rzecznym mule

statekBrytyjski historyk dr Ian Friel zlokalizował w mule przy ujściu rzeki Hamble w Anglii wrak okrętu Holigost z okresu wojny stuletniej. To jeden z najwspanialszych okrętów średniowiecznej brytyjskiej floty.

Odkrycie zbiegło się z 600. rocznicą bitwy pod Azincourt (25 października 1415 r.), w której wojska angielskie pokonały Francuzów.

Ian Friel analizując na potrzeby opublikowanej właśnie książki Henry V’s Navy, The Sea-Road to Agincourt and Conquest, 1413-1422 źródła z epoki, doszedł do wniosku, że kadłub angielskiego okrętu Holigost powinien spoczywać w pobliżu Southampton. Aby potwierdzić tę hipotezę przyglądał się uważnie zdjęciom lotniczym.

Holigost to de facto zdobyczna hiszpańska Santa Clara, którą przebudowano na okręt długości 30 i szerokości 12 metrów. Wyposażony był w siedem dział i 200-osobową załogę. Jest też pierwszym znanym statkiem, który został naprawiony przy użyciu nurka pod linią wody (w 1423 r.). Wchodził w skład eskadry Henryka V – pierwszego króla Anglii, który podjął wysiłek zbudowania Royal Navy. Brał udział w wojnie stuletniej między Anglią i Francją w XIV i XV w.

Rządowa agencja Historic England przymierza się obecnie do szczegółowych badań z użyciem sonaru. Naukowcy chcą prześwietlić muł, by odtworzyć komputerowy obraz wraku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*