Jan Długosz patronem roku 2015

dlugoszSejmowa komisja kultury i środków przekazu ogłosiła listę patronów roku 2015. Jednym z nich będzie Jan Długosz, gdyż w przyszłym roku przypada 600. rocznica jego urodzin. Oprócz tego Sejm RP ogłosi rok 2015 rokiem Jana Pawła II i Teatru Narodowego w Warszawie.

Ostateczny kształt uchwał zostanie poddany pracom podczas najbliższych posiedzeń komisji.

O godne uczczenie Długosza starali się m.in. pracownicy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W chwili obecnej nie są jeszcze ustalone szczegóły, ale można się w związku z tym spodziewać w przyszłym roku konferencji naukowej, wydarzeń kulturalnych, czy wydawnictw związanych z tą postacią.

Jan Długosz urodził się 1. grudnia 1415 r. w Brzeźnicy. Studiował na Akademii Krakowskiej, po czym, nie ukończywszy jej, trafił na dwór biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Pełnił funkcje kanclerza i kanonika krakowskiego. Odmówił objęcia arcybiskupstwa praskiego. Król Kazimierz Jagiellończyk powierzył mu na wychowanie swoich synów. Zmarł w 1480 r. w Krakowie. Zwany jest „ojcem polskiej historiografii”. Jego najsłynniejsze dzieło to Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego (Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae).

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*