Jagiełło znów szykuje się do bitwy

SAM_1134W sobotę rozegra się największa bitwa tego roku w Polsce. Z Bożą pomocą wojska Władysława Jagiełły ponownie rozgromią armię Zakonu Krzyżackiego. W wiktorii grunwaldzkiej udział weźmie ponad 1200 rekonstruktorów z kilkunastu krajów.

Już teraz Grunwald tętni życiem. Rycerze i ich wybranki, rzemieślnicy i kupcy rozłożyli się w namiotach. Znaczna ich część przybyła tutaj w ramach Marszu na Grunwald. Można oglądać ich kramy, dotykać wzorowanych na średniowiecznych wyrobów, brać udział w grach i zabawach. Także przez następne dni odbywać się będą koncerty i jarmarki, turnieje bojowe i łucznicze.

Przewiduje się, że na Pola Grunwaldzkie przybędzie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Organizatorzy zapewniają, że są na to przygotowani.

Inscenizacja odbywa się według ustalonego scenariusza. Nie tylko wynik jest z góry przewidziany i nasi nie mogą przegrać (mimo, iż nikt nie przekupił sędziego). Rekonstruktorzy trzymają się przebiegu zdarzeń zapisanego przez Jana Długosza. I tak zobaczymy po kolei poselstwo z dwoma nagimi mieczami, atak rycerza krzyżackiego na Jagiełłę, pogrom Krzyżaków i rabunek ich taborów.

W rolę króla Władysława Jagiełły po raz 16 wcieli Jacek Szymański, z zawodu grafik komputerowy. Imprezy skończy się w niedzielę. Jej cały program jest do sprawdzenia na naszej stronie.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w tym roku Grunwald jest miejscem kolejnych prac archeologicznych, w ramach których planuje się odnaleźć pochówki poległych rycerzy, o czym informowaliśmy wcześniej.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*