Izrael upomina się o Skarb Welfów

relikwiarzSkarb Welfów, przetrzymywany obecnie przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, stał się przedmiotem izraelsko-niemieckiego sporu. Prawowici właściciele zostali zmuszeni przez nazistów do sprzedaży w 1935 roku. Jego wartość może sięgać obecnie nawet 400 mln dolarów a sprawa jego przekazania może być największą sprawą restytucyjną w Niemczech.

Tzw. Skarb Welfów to kolekcja zabytków z katedry w Brunszwiku. W jego skład wchodzą rękodzieła wykonane między XI a XV wiekiem, m.in. relikwiarz Gertrudy, ewangeliarz Henryka Lwa, czy krzyż Welfów.

Izraelski minister kultury Limor Livnat zwrócił się do swojego niemieckiego odpowiednika Bernda Neumanna tłumacząc, że jest to sprawa „wielkiej wagi dla żydowskiego ludu ogólnie a dla ocalałych z Holocaustu w szczególności”. Livnat powołuje się przy tym na Deklarację Terezin podpisaną w 2009 r. przez 46 państw, w tym Niemcy, która sformułowała zasady zwrotu dzieł sztuki odebranych siłą w czasie Holocaustu.

W ręce żydowskich handlarzy Skarb Welfów trafił w latach 20. XX wieku, kiedy to ostatni potomkowie rodu zdecydowali się na jego spieniężenie. W 1935 r. sam Hermann Goering osobiście polecił zakupić skarb na rzecz Rzeszy. W praktyce legalni żydowscy posiadacze zostali zmuszeni do sprzedaży zabytków znacznie poniżej ich wartości.

Dzisiejsi żydowscy spadkobiercy właścicieli Skarbu Welfów upomnieli się o zwrot sześć lat temu. Jak na razie Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego odmawia jego wydania. Przewidziane na wtorek spotkanie w tej sprawie w Berlinie nie doszło do skutku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Opublikowano 16 września 2017 o 04:35 | Link

    z opisu historii nie wynika o zrabowaniu zabytku tylko o wykupie zabytku.
    Na miejscu Niemiec – nie zwróciłbym zabytku a tylko postarał się o ustalenie realnej kwoty różnicy i taką bym zapłacił..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*