Genetyka o początkach Polski

konfer(aktualizacja 17.06) Co genetyka wniesie w najbliższym czasie do naszej wiedzy o powstaniu Polski? Można było się tego dowiedzieć 11 czerwca biorąc udział w sesji Nowe możliwości badań: zastosowanie analiz genetycznych w badaniach historycznych.

Genetycy i antropolodzy wystąpili w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Wydarzenie miało miejsce w ramach konferencji Tradycje i nowoczesność – początki państwa polskiego na tle środkowoeuropejskim w badaniach interdyscyplinarnych.

Wystąpienia miały raczej formę interaktywną niż tradycyjnego referatu. Największe zainteresowanie wzbudzał prof. Marek Figlerowicz z ICHB PAN prelekcją Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle badań genomicznych. W lipcu ubiegłego roku otrzymał on wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Nauki w wysokości 6 mln zł. Za te pieniądze wraz z interdyscyplinarnym zespołem badaczy zrealizuje projekt Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych.

- Konferencja tematycznie dotyczyła zagadnień podejmowanych w grancie – mówi dr hab. Piotr Kozłowski z ICHB PAN, jeden z organizatorów. – Szczególnie druga sesja dotyczyła narzędzi genetycznych/antropologicznych, które maja być wykorzystane w naszym projekcie. Przy okazji tej sesji prezentowany był zakres naszego grantu – wykład profesora Figlerowicza. Nie prezentowane były jednak wyniki projektu, który dopiero się rozpoczął.

Celem jest udzielenie odpowiedzi na pytania o pochodzenie populacji z regionu między Odrą i Wisłą (problem kontynuacji od epoki wpływów rzymskich do pełnego średniowiecza), zróżnicowanie średniowiecznej populacji Wielkopolski i jej związki z populacjami sąsiednimi, pochodzenie dynastii Piastów i elit ich państwa. Projekt zakończy się utworzeniem bazy danych zawierających wyniki prac przedstawicieli różnych dyscyplin (genetyki, antropologii, archeologii, historii).

Otwarty został konkurs na dwa stanowiska dla doktorantów-stypendystów, którzy zajmą się analizą kopalnego DNA (aDNA) w badaniach historii średniowiecznej Europy. W jego ramach bioinformatyk dr Anna Philips podejmie się rozwijania metod analizy aDNA w kontekście badań populacyjnych, zaś biolog dr Luiza Handschuh – eksperymentalnych metod pozyskiwania i analizy aDNA, ze szczególnym uwzględnieniem NGS (next generation sequencing – sekwencjonowanie nowej generacji). Oboje przybliżyły swoje plany na konferencji.

- Prace nad projektem odbywają się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, rozpoczęły się również eksperymenty – stwierdza Kozłowski. – Nie mniej jednak jest to dopiero początek realizacji projektów i potrzeba trochę czasu na uzyskanie pierwszych wyników. Ponadto jest to praca zespołowa, w której bierze udział wiele osób, z którymi wyniki muszą być uzgadniane przed ich publikowaniem.

Na konferencji prof. Janusz Piontek z Instytutu Antropologii UAM relacjonował swoje wieloletnie badania antropologiczne ludności dorzecza Odry i Wisły od późnej starożytności do średniowiecza. Według niego badania te wykazały kontynuację populacji przez cały ten okres i znajdują pierwsze potwierdzenie również na polu genetyki. Ich podsumowanie oraz informacje o kondycji ludności okresu starożytności i średniowiecza znaleźć można w wydanej w tym roku książce prof. Piontka.

Wokół podobnych problemów obracały się również wystąpienia prof. Tomasza Grzybowskiego z Collegium Medicum UMK (Archeogenetyka populacji Europy Środkowej i Wschodniej w świetle badań markerów haploidalnych) i dr hab. Krzysztofa Rębały z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Genetyka populacyjna męskich linii rodowych w badaniach nad historią Słowian). Rębała habilitował się w ubiegłym roku dochodząc do wniosków zbieżnych z archeologami o naddnieprzańskim pochodzeniu Słowian i demograficznym charakterze ich ekspansji.

Organizatorem konferencji był Instytut Historii oraz Instytut Prahistorii UAM przy współpracy ICHB PAN. Wydanie drukiem referatów planowane jest stosunkowo szybko, bo już na koniec tego roku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

5 Komentarze

 1. Wojtek
  Opublikowano 14 listopada 2015 o 15:42 | Link

  Witam serdecznie
  Prowadzone obecnie badania genetyczne jednoznacznie potwierdzają teorię autochtoniczna pochodzenia Słowian i całkowicie odrzucają teorię allochtoniczną.

  Pozdrawiam
  Wojtek

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 14 listopada 2015 o 17:58 | Link

   Niestety to zupełna nieprawda.

   • Opublikowano 26 grudnia 2015 o 20:11 | Link

    Jak za szanownym kolegą idzie taka zupełna logika to nie ma dyskusji.

   • Wojtek
    Opublikowano 28 stycznia 2016 o 23:27 | Link

    Witam serdecznie
    Obecnie wyniki większości artykułów naukowych (np. z dziedziny genetyki) potwierdzają teorię autochtoniczną, natomiast odrzucają allochtoniczną.

    Pozdrawiam
    Wojtek

    • Grzegorz Antosik
     Opublikowano 30 stycznia 2016 o 11:30 | Link

     Znam chyba w sumie ze dwa takie artykuły, więc trudno je uznać za większość. Do pozostałych artykułów to amatorzy autochtoniści dopowiadają sobie taką własną interpretację. Znam co najmniej dwa artykuły choćby Rębały, które dowodzą na gruncie genetyki teorii allo-. Raczej trudno rozstrzygnąć na gruncie współczesnej mapy DNA co jest historycznie skorelowane z etnosem a co zakulturowanym substratem. Poza tym większość migracji, jakich doświadczyła Europa pozostaje niewidoczna we współczesnym DNA i jest nie do rozstrzygnięcia bez badań kopalnych.

     Co do statystyki innych artykułów naukowych to jest zdecydowania na odwrót – prace historyczne i archeologiczne wspierające teorię migracyjną wręcz przytłaczają swoją ilością wersję „polską”.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*