Galeria Sztuki Średniowiecznej w nowej aranżacji

swietylukaszGaleria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie od środy 11 grudnia znów cieszy oczy zwiedzających. Ekspozycja liczy prawie sto dzieł i jest to największa i najcenniejsza taka kolekcja w Polsce. Mimo iż została obecnie nieco uszczuplona to rekompensuje to nowa aranżacja pozwalająca obejrzeć wiele dzieł ze wszystkich stron, również z tyłu.

Galeria podzielona została na regiony (Śląsk, Małopolska, Wielkopolska, Kujawy, Gdańsk z Pomorzem), każdy prezentowany w osobnej sali. Dzieła sztuki pochodzą głównie z okresu późnego średniowiecza i reprezentują sztukę sakralną ówczesnych kościołów.

Do zobaczenia są ołtarze skrzydłowe, poliptyki, rzeźby, obrazy, sprzęt liturgiczny.

oltarz

Poliptyk Grudziądzki, ok. 1390 r.

Muzeum przewiduje długą listę wydarzeń towarzyszących odnowionej galerii. Na wystawie będzie można spotkać się z historykami sztuki omawiającymi poszczególne dzieła. Zorganizowane zostaną również warsztaty familijne czy koncerty muzyki dawnej. Już jutro spotkanie z prof. dr. hab. Antonim Ziembą, kuratorem Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w MNW, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki UW. A w niedzielę dr hab. Grażyna Jurkowlaniec opowie o nastawach ołtarzowych.

SAM_1798

Tryptyk świętego Stanisława Biskupa, 2. dekada XVI wieku

Na jesień 2014 r. zaplanowano udostępnienie Galerii Faras. Będzie to jedyna taka w Europie ekspozycja średniowiecznego malarstwa nubijskiego z doliny Nilu. Zobaczymy tam malowidła z okresu od VIII do XIV wieku.

three

Poliptyk z Legnicy, 1466 r.

Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Galeria Sztuki Średniowiecznej jest ekspozycją stałą.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*