Florencja nie przebacza Dantemu

Dante-AlighieriWłochy przygotowują się do obchodów 750 rocznicy urodzenia Dantego Alighieri, która przypada w przyszłym miesiącu. Jego rodzinne miasto, Florencja, z którego został wygnany, nie chce go jednak nawet teraz zrehabilitować.

Dante zmarł w 1321 roku na wygnaniu w Rawennie, po 19 latach tułaczki. We florenckim archiwum znajduje się dokument, skazujący go 27 stycznia 1302 roku z powodu fałszywego oskarżenia na grzywnę i dwa lata wygnania.


Ponieważ grzywny nie zapłacił, karę zamieniono mu na dożywotnie wygnanie, a w przypadku powrotu groziło mu spalenie na stosie.

Chociaż potem obiecywano mu amnestię, Dante już nigdy do Florencji nie powrócił. Teraz, gdy szykuje się ona do obchodów jubileuszu, radni Ruchu 5 Gwiazd byłego komika Beppe Grillo zaapelowali do władz miasta o rehabilitację poety.

Władze odpowiedziały, że jest ona zbyteczna, ponieważ Dante powszechnie znany jest jako wielki poeta.

Autor tekstu: Informacyjna Agencja Radiowa

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*