Europę przed Mongołami uratowała pogoda

najazd-mongolowW 1241 r. wielka armia mongolska pokonała polskie wojska w bitwie pod Legnicą. Klęskę ponieśli również Węgrzy a ich kraj stał się miejscem zimowania najeźdźców. Dziś połowa Europy mogłaby mówić po mongolsku, gdyby Batu-chan zdecydował się w kolejnym roku kontynuować nadzwyczaj pomyślnie rozpoczętą inwazję. Jednak Mongołowie postanowili się wycofać.

Historyk Nicola Di Cosmo z Princeton University i klimatolog Ulf Büntgen ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badawczego WSL twierdzą, że stało się tak z powodu bardzo wilgotnej wiosny, która nastąpiła po srogiej zimie na Nizinie Węgierskiej. Z tego powodu mongolscy jeźdźcy w 1242 r. z trudem znajdywali tutaj pożywienie dla setek tysięcy prowadzonych koni a w grząskim terenie ciężko było prowadzić ataki konnicy.

Wcześniej ciepły klimat sprzyjał bujnemu rozwojowi roślinności na łąkach i stepach ułatwiając wyżywienie ogromnych ilości koni koczowników. Dzięki temu Mongołowie zadomowili się na przykład na Rusi. Ziemie węgierskie były jednak znacznie bardziej podmokłe niż stepy a warunki klimatyczne 1242 roku zamieniły je w bagno. Ślady tych wydarzeń zachowały się w niektórych źródłach historycznych wspominających na przykład jak roztopy pomogły obronić jeden z zamków.

Di Cosmo i Büntgen opierają swoją teorię na badaniach słojów dębów z części obszarów Europy i Azji. Warunki klimatyczne znajdują odbicie w kształcie słojów i dowodzą niezwykle mokrej aury w roku odwrotu Mongołów z Europy.

Najnowsze odkrycie nie wyklucza zupełnie wpływu innych czynników na poczynania koczowników. Być może wyprawa na Węgry od początku miała jedynie charakter karny i nie miała na celu trwałego ich podporządkowania. Najeźdźców mogły zniechęcić także napotkane dobrze ufortyfikowane zamki, będące w stanie długo stawiać opór. Najmocniej podkopana zostaje teoria zakładająca powrót Batu-chana dla dopilnowania swoich interesów po nagłej śmierci wodza mongolskiego imperium Ugedeja. Batu-chan nie przybył do Mongolii wybierać nowego przywódcę, ale zatrzymał się na rubieżach Rusi.

Wyniki swoich badań naukowcy ogłosili na łamach Scientific Reports 6.

Zobacz również:

Jubiler ze Starego Riazania ukrył skarb przed Batu-chanem

Gdzie rozegrała się bitwa pod Legnicą?

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Bolko
    Opublikowano 27 lipca 2016 o 12:44 | Link

    „Dziś połowa Europy mogłaby mówić po mongolsku” – hmm, no nie wiem, ani połowa Rosji ani Chin po mongolsku nie mówi. Z całą pewnocią Europejczycy poczuliby na sobie jarzmo mongolskie, ale niekoniecznie oznaczałoby to utratę własnej kultury.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*