Digitalizacja zbiorów BUWr

Clipboard01Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu w ramach projektu „Dziedzictwo Regionu i Europy. Cymelia ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Digitalizacja i udostępnienie w sieci” zdigitalizowała już 1100 rękopisów średniowiecznych, wiele starodruków, kartografikę i muzykalia. Przy okazji poddano również konserwacji 142 rękopisy.

Środki na ten cel znalazły się w funduszach unijnych a rozwiązań informatycznych dostarczyła firma IBM i zostały wdrożone przez firmę ProSystem. Umożliwiają one gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie w postaci cyfrowej wszystkich dokumentów będących w posiadaniu biblioteki.

Za jeden z najcenniejszych inkunabułów biblioteka uznaje Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium wydane w 1475 r. a będące zbiorem uchwał z synodów diecezji wrocławskiej, jakie odbyły się w XV w. Znajdują się tam najstarsze teksty drukowane w języku polskim. Podkreśla się również wysoką wartość takich zabytków jak wydania dzieł Szekspira, Lutra i Cervantesa, czy atlas z Ulm z 1482 r. Claudii Ptolemei viri Alexandrini Cosmographie.

W bibliotecznych zbiorach znajduje się największa w Polsce kolekcja rękopisów średniowiecznych i dawnych atlasów geograficznych oraz jeden z największych w Europie zbiór starodruków.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Książki, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*