W 60. rocznicę powstania Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej PAN) otwarto wczoraj uroczyście wystawę uliczną przed jego siedzibą. Będzie można ją oglądać za darmo do 31 sierpnia. Tablice informują m.in. o pracach archeologicznych w Bodzi, Lubinie, czy Radomiu.
Punktualnie o godzinie 12:00 w budynku IAE PAN przy Al. Solidarności 105 dyrektor instytutu prof. dr hab. Andrzej Buko podziękował wszystkim za przybycie, przedstawił najważniejszych gości oraz powiedział kilka słów o jubileuszu. Po nim krótko wypowiedział się o działalności instytutu prezes PAN prof. Michał Kleiber. Następnie głos zabrał dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN prof. Stanisław Filipowicz.
Historię IAE PAN, a przede wszystkim jego osiągnięcia na polu archeologii, zaprezentował prof. Buko. W tematyce średniowiecznej podkreślił wagę ostatnich odkryć w trzech miejscach: Bodzi koło Włocławka, Lubinie na Wolinie oraz Radomiu.

Wystąpienie prof. dr hab. Andrzeja Buko na wernisażu wystawy. Obok niego prof. Michał Kleiber i prof. Stanisław Filipowicz
W Bodzi przebadano cmentarzysko zawierające elitarne pochówki z końca X – początku XI w. Zmarli byli bogato wyposażeni w przedmioty nawiązujące do wyrobów ze Skandynawii, Rusi a nawet Europy Zachodniej. Przypuszcza się, że niektórzy pochowani byli członkami drużyny książęcej i kupcami. Bodzi będzie poświęcona szykowana właśnie przez instytut obszerna publikacja książkowa.
W Lubinie w 1124 r. św. Otto z Bambergu miał wznieść jedną z pierwszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu. Badania na grodzisku z tego okresu doprowadziły do odkrycia reliktów drewnianego kościoła i towarzyszącego mu cmentarza z XII-XIII w. Niespodziewanie odsłonięto również w pobliżu pozostałości budynku wieżowego z XIV-XVI w. Podczas wernisażu ujawniono, że istnieją plany stworzenia w tym miejscu atrakcji turystycznej nawiązującej do historii.

Stanowisko archeologiczne w Lubinie
Wreszcie swego rodzaju fenomenem jest wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Radomiu, który uniknął losu zniszczenia przez nowoczesną miejską zabudowę. Dzięki temu szczęśliwemu trafowi zdołano odtworzyć wygląd grodu i jego zabudowy. Działał on od X do końca XIV w. Wśród wielu znalezisk jako najcenniejsze wskazuje się rusko-bizantyński krzyż relikwiarzowy i unikalne monety Władysława Łokietka. Obecnie oprócz ostatnich prac archeologicznych rozkręca się szeroko zakrojony projekt budowy Parku Kulturowego „Stary Radom”.
Postery ze zdjęciami i opisami wszystkich tych stanowisk można oglądać przed budynkiem na Alei Solidarności 105. 10 posterów będzie tam stało do końca wakacji.

Wystawa przed budynkiem IAE PAN
Oprócz wymienionych stanowisk polskich z okresu średniowiecza na wystawie IAE PAN szczyci się również odkryciami z okresów prahistorii i starożytności a nawet z dosyć egzotycznych miejsc, jak Bir Nurayet i Gebel Ramlah.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się