Cztery grody znad Warty

grody_media-710x1014Muzeum Archeologiczne w Poznaniu uruchomiło wystawę Grody wczesnośredniowieczne nad środkową Wartą. Ma ona na celu przybliżyć cztery grody leżące u ujścia Prosny do Warty: Raszewy, Spławie, Samarzewo i Ląd. Początki ich wszystkich datuje się na IX/X i pierwszą połowę X wieku.

Cztery grody znad Warty były niewielkimi fortyfikacjami, ale o znacznej randze. Świadczą o tym znaleziska przedmiotów luksusowych, takie jak misy żelazne typu śląskiego, puchary gliniane, elementy uzbrojenia i oporządzenia jeździeckiego. Naukowcy przypuszczają, że grody tworzyły jedną wspólnotę terytorialną o strategicznym położeniu między Gnieznem a Kaliszem. W pierwszej połowie X w. zostały spalone przez wojów związanych z rodzącym się państwem polskim. Ich terytorium włączono do nowego terytorium politycznego, ale odbudowano jedynie Ląd.

Na wystawie zobaczymy co przyniosły badania archeologiczne tych czterech grodów. Przede wszystkim są to narzędzia życia codziennego mieszkańców, takie jak naczynia gliniane, noże żelazne, osełki, kościane oprawki, grzebienie. Także przedmioty związane z tkactwem (przęśliki, szydła, nożyce) i rybołówstwem (żelazne haczyki). Bogate okazały się ozdoby pochodzące głównie z pochówków kobiecych na cmentarzysku w Lądzie, tj. kabłączki skroniowe, paciorki, pierścionki.

Oprócz samych przedmiotów wystawę ilustrują plansze ze zdjęciami grodzisk oraz wykopalisk na nich prowadzonych.

Wystawa potrwa do końca października. Jej kuratorkami są Magdalena Poklewska-Koziełł i Kateriny Zisopulu-Bleja.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*