Biblioteka Narodowa udostępnia cyfrowe kopie średniowiecznych dokumentów

Clipboard02Od czwartku 20 czerwca cyfrowe kopie zbiorów Biblioteki Narodowej dostępne są przez internet za pośrednictwem portalu Polona.pl. – Udostępniamy tam bardzo cenne dokumenty polskiej państwowości. Od tego zdania Dubravka venit ad Mesconem i Mesco dux baptizatur, czyli „Mieszko został ochrzczony” zaczyna się polska państwowość – mówił Tomasz Makowski, dyrektor biblioteki Polona, dla Polskiego Radia.

Od Regula pastoralis papieża Grzegorza I z VIII w., przez Kazania świętokrzyskie i Psałterz floriański po 53 rękopisy z XV wieku – wszystkie te średniowieczne dzieła i nie tylko może oglądać każdy i za darmo bez wychodzenia z domu. 70 tys. pozycji dostępnych było już w dniu uruchomienia portalu a każdego dnia ma przybywać 2 tys. kolejnych publikacji. Do końca roku 2013 zbiór Polona ma liczyć 300 tys. egzemplarzy.

Udostępnione zbiory w większości nie są objęte prawem autorskim. Użytkownik może kopiować dowolne księgi a dzięki zdjęciom wysokiej jakości robić zbliżenia i przyglądać się szczegółom. Mało tego, czytelnik może na swoim profilu tworzyć własną biblioteczkę a nawet pisać notatki podczas czytania publikacji.

Niektóre średniowieczne rękopisy dostępne na stronie Polona

Niektóre średniowieczne rękopisy dostępne na stronie Polona

Bibliotek Narodowa przeżywa nie tylko rewolucję cyfrową, ale i fizyczną. Zakończony został remont budynku w Alei Niepodległości odświeżający jego zewnętrzny wygląd. Obecnie prace przenoszą się do środka. W ich efekcie znikną lamusowe szafki z szufladkami a w pomieszczeniu, gdzie dotąd stały urządzona zostanie nowoczesna czytelnia. Każdy będzie mógł przyjść tu z laptopem, rozłożyć się na poduszkach i skorzystać z wi-fi.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia. Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Opublikowano 10 lutego 2016 o 19:22 | Link

    „Mesco dux bapizatur” – gdzie mogę zamówić skan strony z tym zapisem?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*