Od czwartku 20 czerwca cyfrowe kopie zbiorów Biblioteki Narodowej dostępne są przez internet za pośrednictwem portalu Polona.pl. – Udostępniamy tam bardzo cenne dokumenty polskiej państwowości. Od tego zdania Dubravka venit ad Mesconem i Mesco dux baptizatur, czyli „Mieszko został ochrzczony” zaczyna się polska państwowość – mówił Tomasz Makowski, dyrektor biblioteki Polona, dla Polskiego Radia.
Od Regula pastoralis papieża Grzegorza I z VIII w., przez Kazania świętokrzyskie i Psałterz floriański po 53 rękopisy z XV wieku – wszystkie te średniowieczne dzieła i nie tylko może oglądać każdy i za darmo bez wychodzenia z domu. 70 tys. pozycji dostępnych było już w dniu uruchomienia portalu a każdego dnia ma przybywać 2 tys. kolejnych publikacji. Do końca roku 2013 zbiór Polona ma liczyć 300 tys. egzemplarzy.
Udostępnione zbiory w większości nie są objęte prawem autorskim. Użytkownik może kopiować dowolne księgi a dzięki zdjęciom wysokiej jakości robić zbliżenia i przyglądać się szczegółom. Mało tego, czytelnik może na swoim profilu tworzyć własną biblioteczkę a nawet pisać notatki podczas czytania publikacji.

Niektóre średniowieczne rękopisy dostępne na stronie Polona
Bibliotek Narodowa przeżywa nie tylko rewolucję cyfrową, ale i fizyczną. Zakończony został remont budynku w Alei Niepodległości odświeżający jego zewnętrzny wygląd. Obecnie prace przenoszą się do środka. W ich efekcie znikną lamusowe szafki z szufladkami a w pomieszczeniu, gdzie dotąd stały urządzona zostanie nowoczesna czytelnia. Każdy będzie mógł przyjść tu z laptopem, rozłożyć się na poduszkach i skorzystać z wi-fi.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia. Dodaj
link do ulubionych. lub zostaw trackback:
Trackback URL.
Jeden Komentarz
„Mesco dux bapizatur” – gdzie mogę zamówić skan strony z tym zapisem?