Igrzyska czas zaczynać

W dniach 22-23 czerwca warszawski Fort Bema stanie się areną Igrzysk Ognia i Stali, podczas których widzowie będą świadkami Mistrzostw Polski w walkach rycerskich typu full contact. Będzie to największa impreza rycerska tego typu w Polsce.

fot. Nivelis

fot. Nivelis

Kilkuset zawodników i drużyny będą rywalizować w sportowych pojedynkach w czterech kategoriach: jeden na jeden, pięć na pięć, 21 vs 21 oraz joust. Zawody potrwają dwa dni i spotkamy na nich najlepszych w tej klasie walk.

W starciach zobaczymy takie polskie szkoły walk rycerskich jak Warszawska Akademia Miecza, Łódzka Akademia Fechtunku, Toruńska Szkoła Fechtunku oraz Pomorska Fabryka Świń. Swój udział w igrzyskach potwierdzili rycerze z Niemiec, Austrii, Danii, Czech i Litwy.

Igrzyska Ognia i Stali to nie tylko pojedynki. Jest to też okazja by spotkać rekonstruktorów różnych epok – od starożytności, przez średniowiecze po II wojnę światową i współczesność. Zaprezentują swoje wyposażenie i przeprowadzą pokazy oraz opowiedzą o swoim zajęciu.

W międzyczasie można będzie zwiedzić średniowieczne miasteczko. W namiotach rozstawią się grupy rzemieślników takich jak wikliniarz, kowal czy złotnik. Gospodarze nie pozwolą też zgłodnieć i dlatego przewidziane są stoiska z potrawami z epoki. Imprezę urozmaicą swoją muzyką zespoły Trobairitz i Łysa Góra. Zajęcie dla siebie znajdą również dzieci, które będą miały okazję postrzelać z łuku, stanąć do pojedynku na miecze oraz uczestniczyć w warsztatach rzemiosła i dawnych tańców.

fot. Nivelis

fot. Nivelis

Wydarzenie to będzie miało miejsce na terenie Fortu Bema przy ulicy Powązkowskiej 90. Dla gości przewidziany został duży plac do parkowania samochodów przy ulicy Waldorffa.

W tym samym miejscu odbyła się w ubiegłym roku podobna impreza, czyli Bitwa Narodów. Cieszyła się dużą frekwencją i podobnie zapewne będzie w tym roku.

Normalny jednodniowy bilet kosztuje 20 zł. Przewidziane są zniżki i karnety. Dzieci do lat 5 a także mieszkańcy Bemowa lub płacący podatki w tej dzielnicy wchodzą gratis.

Mediewalia.pl przygotuje w weekend relację z igrzysk.

 

PLAN IMPREZY

Sobota, 22 czerwca

11:30 – otwarcie bram
12.00 – oficjalne rozpoczęcie Igrzysk
12.10 – prezentacja zawodników i drużyn
12.30 – eliminacje walk 1-na-1, wszystkie grupy (48 walk)
14.50 – koncert „Trobairitz”
15.10 – eliminacje walk 5-na-5, grupa A i C (20 walk)
18.10 – koncert „Trobairitz”
18.30 – walki 5 vs 5
21.20 – koncert „Łysa Góra”
22.00 – zakończenie dnia pierwszego

Plan imprezy 04

Niedziela, 23 czerwca

11:30 – otwarcie bram
12.00 – oficjalne rozpoczęcie dnia drugiego
12.10 – walki 1 vs 1, finały
13.20 – koncert „Trobairitz”
13.40 – walki 5 vs 5, finały
14.50 – koncert „Trobairitz”
15.10 – walki 21 na 21
17.10 – wręczenie nagród za walki piesze (1 vs 1, 5 vs 5, 21 vs 21)
17.30 – koncert „Łysa Góra”
18.20 – joust (walki konne)
19.50 – wręczenie nagród za walki konne
20.00 – oficjalne zakończenie Igrzysk

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Rekonstrukcje i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*