Wikingowie nie porzucili Grenlandii z powodu chłodu

GreenlandDr Nicolás Young, geolog z Uniwersytetu Columbia specjalizujący się w badaniu lodowców uważa, że wikingowie przybyli i osiedlili się na Grenlandii w najbardziej mroźnym okresie klimatycznym, należy więc wykluczyć, że opuścili ją 400 lat później z powodu ochłodzenia. Średniowieczne optimum klimatyczne, w momencie przybycia wikingów, dotyczyło jedynie Europy.

Badania śladów pozostawionych przez lodowce w Grenlandii południowo-zachodniej oraz na Ziemi Baffina wykazały, że tutejsze zmiany klimatyczne poprzedziły europejską małą epokę lodowcową o kilka stuleci. Maksymalny zasięg lodowców na Grenlandii, jak pokazują badania radioaktywnych izotopów, występował między rokiem 975 a 1275.

Wikingowie przypłynęli na Grenlandię z Islandii około 985 r. prowadzeni przez Eryka Rudego, o czym opowiadają sagi islandzkie. Wkrótce potem założyli również przyczółki w Ameryce. Wyspa została opuszczona przez Skandynawów w latach 1360-1460 z nieznanych przyczyn. Dotąd przypuszczano, że „zielony ląd” (co dosłownie znaczy nazwa Grenlandia) pokrył się wtedy lodowcem stając się miejscem znacznie bardziej niegościnnym dla mieszkańców.

Ochłodzenie klimatu następowało wtedy po wyjątkowo ciepłym optimum klimatycznym w Europie. Dziś należy stwierdzić brak dowodów, by taka sama sytuacja miała miejsce na Grenlandii i w innych częściach świata. Po przybyciu wikingów na wyspę bywały okresy ocieplenia a temperatura zaczęła spadać od roku 1160, jednak nie można dziś przypisywać temu czynnikowi decydującego znaczenia dla pobytu Skandynawów.

Wobec tego naukowcy proponują zwrócić uwagę na inne wyjaśnienia kwestii grenlandzkiej. Pod uwagę bierze się wzmożone wojny z miejscowymi Inuitami, załamanie handlu kością morsów lub erozję ziemi spowodowaną przez nadmierne wypasy, co również mogło zniechęcać do kontynuacji osadnictwa.

Nicolás Young za swe doktoranckie badania nad lodowcami został w tym roku ogłoszony laureatem Blavatnik Award.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*