Najpopularniejsze teksty roku 2014

mediewaliaKtóre teksty na stronie Mediewalia.pl w minionym roku czytano najchętniej? Jakie informacje dotyczące średniowiecza przykuły największą uwagę? Czas na podsumowanie roku 2014.

Spośród wielu naukowych odkryć Czytelnicy najbardziej zainteresowani byli płytką Haralda Sinozębego i toporami lednickimi. Z opisów prowadzonych prac naukowych uwagę przykuwało słowiańskie niewolnictwo a spośród konferencji – zapowiedź tej poświęconej Smokowi wawelskiemu. W odróżnieniu od 2013 r. tym razem nie wybiły się żadne nowe recenzje książkowe.

1. Najczęściej czytanym artykułem z 2014 roku był ten o toporach z jeziora Lednica. W ramach projektu „Topory średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza” zmieniono chronologię części znalezisk, ujawniono również z czego wytwarzano topory i siekiery.
Topory lednickie zdradzają część swych sekretów

2. Na drugim miejscu znalazł się tekst o późnośredniowiecznych miniaturowych toporkach znalezionych w Kaliningradzie. Rosyjscy archeolodzy uznali je za przejaw pogańskich praktyk w krzyżackim mieście, lecz bardziej prawdopodobna wydaje się teza o zachodnioeuropejskim imporcie.
Kaliningrad: pogańskie amulety pod nosem krzyżaków

3. Według szwedzkiego archeologa złota płytka Haralda Sinozębego znajdująca się w rękach polskiej rodziny jest autentyczna. Naukowiec podał wiele szczegółów jej dotyczących, o których nie poinformowały inne serwisy. Tekst zyskał znacznie większą popularność niż pierwsza informacja o istnieniu takiego zabytku.
Płytka Haralda Sinozębego autentykiem z depozytu grobowego

4. Czy rozwój gospodarczy we wczesnym średniowieczu Europa zawdzięcza Słowianom? Polscy naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie sugerują, że tak właśnie było. Co prawda Słowianie pełnili głównie rolę towaru eksportowego, ale skala procederu wydaje się nie doceniona.
Europę zbudowano na słowiańskich niewolnikach

5. Szerokim echem odbił się artykuł archeologa o grobach w obudowach kamiennych, znanych głównie z Mazowsza. Przez sto lat badacze głowili się czemu służyła taka konstrukcja stawiając przeróżne hipotezy. I nagle znalazł się ktoś, kto wymyślił coś nowego i przedstawił to w bardzo przekonujący sposób.
Zagadka mazowieckich grobów rozwiązana?

Na ranking popularności można również spojrzeć miesiącami. Styczeń należał do toporków z Kaliningradu. Niestety w kolejnym miesiącu aż do sierpnia nastąpiła przerwa w działalności serwisu. Po sierpniowym powrocie na topie okazał się artykuł o suto zakrapianej diecie Ryszarda III. We wrześniu Czytelnicy klikali w zapowiedź konferencji związanej z projektem „Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu”. W październiku jedyną informacją było wpisanie kroniki Anonima zwanego Gallem wraz z kilkoma innymi polskimi średniowiecznymi tekstami na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Listopad stał potwierdzeniem autentyczności złotej płytki Haralda Sinozębego a grudzień słowiańskim niewolnictwem.

Należy odnotować, że w ubiegłym roku wciąż cieszyły się powodzeniem artykuły z roku 2013. Rekordy popularności (większe niż jakikolwiek tegoroczny tekst) odnotowywała recenzja książki Zdzisława Skroka. Nie słabło również zainteresowanie relacją Al-Masudiego o świątyniach pogańskich Słowian.

A jak wyglądał cały 2013 rok można sprawdzić w poprzednim podsumowaniu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

3 Komentarze

 1. Adrian S
  Opublikowano 4 stycznia 2015 o 21:15 | Link

  prowadzi pan świetną stronę i życzę kolejnych sukcesów i wytrwałości! Dzięki!

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 5 stycznia 2015 o 00:36 | Link

   Cała przyjemność po mojej stronie :)

 2. gabi
  Opublikowano 5 stycznia 2015 o 16:01 | Link

  Życząc by strona utrzymała się jak najdłużej, autorowi życzę wytrwałości w zaskakiwaniu nas coraz to ciekawszymi nowinkami :)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*