Najpopularniejsze artykuły roku 2015

mediewKtóre artykuły na Mediewalia.pl czytano najchętniej w ubiegłym roku? Jakie odkrycia roku 2015 dotyczące średniowiecza cieszyły się największym zainteresowaniem? Dowiedz się co dziś najmocniej przyciąga uwagę odnośnie średniowiecza.

Poniżej znajduje się lista 10 najczęściej czytanych artykułów. Widać wyraźnie, że Polacy wciąż są ciekawi skąd wywodzi się ród założycieli naszego państwa – co może tutaj dodać genetyka oraz jak w przystępny sposób zapoznać się z tym tematem, np. filmowy. Wciąż uwagę przykuwa słowo „skarb”, a akurat ostatnio nie zabrakło spektakularnych odkryć.

10. Genetyka o początkach Polski.
Rozpoczęły się interdyscyplinarne badania początków państwa polskiego, których główną nowością jest udział genetyków. Zajmą się oni problemami pochodzenia średniowiecznej populacji Wielkopolski, elit państwa i samej dynastii Piastów. Cele, harmonogram i obecne działania mogliśmy poznać podczas pewnej czerwcowej konferencji.

9. Wiking ze swastyką.
Na kilkucentymetrową figurkę natrafił w Norwegii detektorysta. Jej niezwykłą cechą jest to, że pośrodku twórca umieścił symbol swastyki.

8. Duńskie wyspy słowiańskich piratów.
Wyspy należące do Danii (Bornholm, Lolland, Falster, Møn) we wczesnym średniowieczu były zasiedlone przez Słowian. Nie mieszkali tam oni jednak tylko w charakterze niewolników – byli wysoko cenionymi garncarzami eksportującymi swe wyroby do Skandynawii oraz groźnymi piratami. Ich obecność przyczyniła się do wzbogacenia wysp.

7. Grób niemoralnej zakonnicy.
Żeński klasztor w Littlemore został zamknięty z powodu złego prowadzenia się wielu zakonnic. Randki, nieślubne dzieci i kradzieże – te występki nie ominęły nawet przeorysz. Pochówek jednej z sióstr odkryli archeolodzy. W ramach kary za niecne uczynki złożono ją twarzą do ziemi.

6. Wyjątkowy skarb spod Czerwienia.
Nieopodal stolicy Grodów Czerwieńskich detektorysta natknął się na skarb zawierający srebrną biżuterię kobiecą. Mógł należeć do tutejszej księżniczki zmuszonej do ucieczki w wyniku najazdu. Piękne, kunsztownie wykonane przedmioty potwierdzają szerokie kontakty handlowe dzisiejszego Czermna.

5. Era wikingów zaczęła się w Ribe.
Odkryty w duńskim porcie Ribe grzebień datowany na rok 725 wykonano z poroża jelenia norweskiego. Dowodzi on bezsprzecznie, że późniejsi wikingowie uczyli się dalekosiężnej sztuki żeglarskiej na wyprawach handlowych do Ribe już przynajmniej 70 lat przed najazdem na Lindisfarne.

4. Najstarszy zapis słowa fuck.
Słowo „fuck” w obecnym znaczeniu zapisano po raz pierwszy ponad sto lat wcześniej niż dotąd sądzono. Ujawniono je w dokumentach sądowych z 1310 r. dotyczących niejakiego Rogera Fuckebythenavele.

3. Duński skarb z polskimi monetami.
Na duńskiej wyspie Omø natrafiono na skarb zawierający m.in. najstarsze monety duńskie i… polskie. Skarb składa się z ponad 550 zabytków. Są tam również monety arabskie, czeskie, angielskie i niemieckie.

2. Nowe źródła do religii Słowian.
Historycy natrafiają na nowe źródła powiększające skromną bazę zabytków dotyczących pogańskiej religii Słowian. Oprócz tego trzeba jednak przypominać o źródłach, które od dawna znane być powinny a zostały przez naukowców zapomniane. Funkcjonuje w środowisku historyków niepokojące zjawisko narzekania na brak źródeł w sytuacji, gdy historycy tak naprawdę nie garną się do kwerendy w poszukiwaniu nowych jak i nie znają w praktyce już istniejących.

1. „Ukryte gniazdo dynastii” – najnowszy film Zdzisława Cozaca.
W lutym miała miejsce premiera kolejnego filmu z cyklu Początki państwa polskiego. Tym razem nosi on tytuł „Ukryte gniazdo dynastii” i opowiada o pochodzeniu Mieszka I. Był Morawianinem czy Wikingiem? A jeśli był miejscowym to wywodził się z Kalisza czy Giecza?

A jakie artykuły są najpopularniejsze od samego powstania Mediewalia.pl, czyli od roku 2013? Pierwsza trójka to al-Masudi o pogańskich świątyniach Słowian, premiera filmu „Ukryte gniazdo dynastii” i recenzja książki Zdzisława Skroka o wikingach budujących Polskę.

Warto też przypomnieć sobie podsumowania roku 2014 i 2013.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*