Era wikingów zaczęła się w Ribe

wiking1Nowe dowody wskazują, gdzie należy szukać początków epoki wikingów. Odkrycia pozwalają wiązać port w duńskim Ribe z wyprawami handlowymi z Norwegii już na początku VIII w. Doktor Søren M. Sindbæk z Uniwersytetu w Aarhus uważa, że to właśnie dzięki podróżom do Ribe Skandynawowie nauczyli się sztuki dalekomorskich wypraw.

Zastosowanie nowoczesnych technik biomolekularnych pozwoliło stwierdzić, jak wyglądał średniowieczny rynek handlu grzebieniem z poroża jelenia. Najstarsze znaleziska takich wyrobów w miejscu rynku w Ribe datowane na 725 r. okazały się pochodzić od jeleni norweskich. Zanim więc wikingowie przypuścili swój słynny pierwszy rajd na Lindisfarne w roku 793 od dawna już prowadzili dalekosiężne morskie wyprawy handlowe.

Archeolodzy od dawna podejrzewali wczesne związki Ribe z wikingami, ale teraz mają w ręku wiarygodne dowody. Ten duński port zdaje się być centralnym ośrodkiem nordyckiego handlu swoich czasów.

Wyprawy morskie stały się motorem napędowym wikińskich społeczności. Dzięki nim osiągali ogromne zyski potrafiąc w miarę szybko przemieszczać się po Europie i nie tylko i zakładając w odległych miejscach ośrodki handlu lub dokonując łupieżczych napaści. Atak na klasztor w Lindisfarne była zaskoczeniem dla mieszkańców Wysp Brytyjskich, gdyż dotąd nie znali takiego wroga. Jednak umiejętności szkutniczych i sztuki nawigacji nie można było posiąść przez jedną noc. Wikingowie musieli już od dłuższego czasu wprawiać się w takich wyprawach, jak do Ribe.

Sindbæk dodaje, że to dzięki podróżom handlowym Ribe stało się miastem. Według niego wikingowie nie tylko podróżowali do miast w celach handlowych – to dzięki tym podróżom lokalne ośrodki handlu stawały się miastami.

wikingowie

Ribe i szlaki wypraw wikingów (oprac. za Wikipedia)

- Teraz możemy dowieść, że morskie podróże pomiędzy Norwegią i miastem handlowym Ribe były wstępem do ery wikingów a szlaki handlowe pomogły stworzyć motywacje i znajomość morza, co uczyniło wyprawy wikingów możliwymi. To pierwszy raz, gdy możemy jasno połączyć dwa bardzo ważne zjawiska, dopasować klucz do zamka, epoki wikingów – powiedział Sindbæk na łamach Videnskab.dk.

Naukowy artykuł prezentujący szczegółowe wyniki badań autorstwa Stevena P. Ashby, Ashley N. Coutu i Sørena M. Sindbæka pt. Urban Networks and Arctic Outlands: Craft Specialists and Reindeer Antler in Viking Towns ukazał się w European Journal of Archaeology, Volume 18, 2015.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*