Cyfrowa mapa średniowiecznych wojen

1-4fa9dc216cW odpowiedzi na skromne zainteresowanie analizą sieciową w mediewistyce, dr Johannes Preiser-Kapeller z Austriackiej Akademii Nauk podjął się wraz z zespołem projektu mapowania średniowiecznych konfliktów. Naukowcy zbiorą średniowieczne źródła, przetworzą pozyskane z nich dane do wersji cyfrowej i na tej podstawie przedstawią ogólnie dostępną wizualizację powiązań.

Zaprezentowane zostały już pierwsze rezultaty – próbna mapa politycznych fakcji w XIV-wiecznym Bizancjum. W kolejce czeka np. rozgrywka niemieckich partii o tron Cesarstwa w latach 1198-1208.

Projekt Mapowanie średniowiecznych konfliktów: cyfrowe podejście do dynamiki politycznej w okresie przednowoczesnym (Mapping MEDieval CONflicts: a digital approach towards political dynamics in the pre-modern period, MEDCON) sfinansowany został z goldigital Programme Austriackiej Akademii Nauk. Preiser-Kapeller chce w ten sposób zachęcić historyków do zastosowania w swoich badaniach analizy sieciowej.

Używając różnorodnego oprogramowania open source naukowiec tworzy wizualizacje i analizy ilościowe sieci powiązań społecznych i przestrzennych. Zarazem w ramach projektu zamierza wskazać pewien standard wykonywania tego typu badań. Ostatecznie ma powstać platforma internetowa umożliwiająca publiczny dostęp do danych, metod i rezultatów projektu.

byzanz1

Wizualizacja modelu sieci najważniejszych możnowładców i funkcjonariuszy Cesarstwa Bizantyjskiego połączonych więzami pokrewieństwa, lojalności i sojuszy w okresie 1315-1321

MEDCON obejmuje analizę sieci powiązań w pięciu wybranych przypadkach średniowiecznych konfliktów. Pierwszy z nich to wspomniane już fakcje polityczne w XIV-wiecznym Bizancjum badane przez samego Preiser-Kapellera. Andrea Rzihacek i Renate Spreitzer zajmują się walką niemieckich partii w latach 1198-1208. Kolejny temat to koalicje w wojnie Zygmunta Luksemburskiego z księciem Fryderykiem IV Habsburgiem prowadzony przez Güntera Katzlera. Z kolei Kornelia Holzner-Tobisch podjęła się problemu stosunków cesarza Fryderyka III z Ligą Mailbergerską 1451-1527. Wreszcie Sebastian Dünnebeil przeanalizuje fakcje i przymierza w czasie walki Maksymiliana I o Burgundię.

byzanz2

Rozmieszczenie poparcia wobec Andronikosa II i Andronikosa III w miastach Cesarstwa Bizantyjskiego 1321-1328

Na chwilę obecną projekt MEDCON dysponuje jedynie stroną internetową OEAW.Academia.edu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*