W odpowiedzi na skromne zainteresowanie analizą sieciową w mediewistyce, dr Johannes Preiser-Kapeller z Austriackiej Akademii Nauk podjął się wraz z zespołem projektu mapowania średniowiecznych konfliktów. Naukowcy zbiorą średniowieczne źródła, przetworzą pozyskane z nich dane do wersji cyfrowej i na tej podstawie przedstawią ogólnie dostępną wizualizację powiązań.
Zaprezentowane zostały już pierwsze rezultaty – próbna mapa politycznych fakcji w XIV-wiecznym Bizancjum. W kolejce czeka np. rozgrywka niemieckich partii o tron Cesarstwa w latach 1198-1208.
Projekt Mapowanie średniowiecznych konfliktów: cyfrowe podejście do dynamiki politycznej w okresie przednowoczesnym (Mapping MEDieval CONflicts: a digital approach towards political dynamics in the pre-modern period, MEDCON) sfinansowany został z goldigital Programme Austriackiej Akademii Nauk. Preiser-Kapeller chce w ten sposób zachęcić historyków do zastosowania w swoich badaniach analizy sieciowej.
Używając różnorodnego oprogramowania open source naukowiec tworzy wizualizacje i analizy ilościowe sieci powiązań społecznych i przestrzennych. Zarazem w ramach projektu zamierza wskazać pewien standard wykonywania tego typu badań. Ostatecznie ma powstać platforma internetowa umożliwiająca publiczny dostęp do danych, metod i rezultatów projektu.

Wizualizacja modelu sieci najważniejszych możnowładców i funkcjonariuszy Cesarstwa Bizantyjskiego połączonych więzami pokrewieństwa, lojalności i sojuszy w okresie 1315-1321
MEDCON obejmuje analizę sieci powiązań w pięciu wybranych przypadkach średniowiecznych konfliktów. Pierwszy z nich to wspomniane już fakcje polityczne w XIV-wiecznym Bizancjum badane przez samego Preiser-Kapellera. Andrea Rzihacek i Renate Spreitzer zajmują się walką niemieckich partii w latach 1198-1208. Kolejny temat to koalicje w wojnie Zygmunta Luksemburskiego z księciem Fryderykiem IV Habsburgiem prowadzony przez Güntera Katzlera. Z kolei Kornelia Holzner-Tobisch podjęła się problemu stosunków cesarza Fryderyka III z Ligą Mailbergerską 1451-1527. Wreszcie Sebastian Dünnebeil przeanalizuje fakcje i przymierza w czasie walki Maksymiliana I o Burgundię.

Rozmieszczenie poparcia wobec Andronikosa II i Andronikosa III w miastach Cesarstwa Bizantyjskiego 1321-1328
Na chwilę obecną projekt MEDCON dysponuje jedynie stroną internetową OEAW.Academia.edu.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się