Unia polsko-litewska według Roberta Frosta

9780198208693_450Temat unii polsko-litewskiej nie doczekał się nigdy dotąd opracowania naukowego angielskojęzycznego autora. A polski wkład w kulturę europejską tego okresu był ogromny. Kiedy na Zachodzie budował się absolutyzm tutaj panowała demokracja szlachecka. Kiedy na Zachodzie wybuchały wojny religijne tutaj wykuwały się podstawy tolerancji. Była to jedna z najdłużej trwających unii politycznych w Europie, do których dziś mogła by się odwoływać nawet Unia Europejska.

Dlatego właśnie książka Roberta Frosta z Uniwersytetu w Aberdeen ma szansę zwrócić uwagę angielskojęzycznego czytelnika na fenomen związku Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tym bardziej, że The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569 ukaże się w prestiżowym wydawnictwie Oxford University Press.

Książka będzie się składać z siedmiu rozdziałów rozpisanych na 592 stronach. Frost chce nie tylko przedstawić historię unii polsko-litewskiej, ale również podkreślić jej znaczenie dla nowożytnej Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec. Według niego unia była esencją politycznej nowoczesności.

Robert Frost studiował na uniwersytetach w St Andrews, Londynie a nawet Krakowie. Interesuje się historią wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX w. Szczególnie bliska jest mu problematyka wojen państwa polsko-litewskiego. Wcześniej opublikował już After the Deluge. Poland-Lithuania and the Second Northern War (1993) oraz The Northern Wars: War, State and Society in Northeastern Europe 1558–1721 (2000).

Najnowsza książka The Making of the Polish-Lithuanian Union trafi do sprzedaży w czerwcu 2015 r.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Książki i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

5 Komentarze

 1. gabi
  Opublikowano 1 maja 2015 o 14:21 | Link

  Tak nie odbierając nikomu złudnych nadziei, że co Polskie to najlepsze podam link :)
  http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/06/20/rzeczpospolita-obojga-narodow-panstwo-nieustannej-wojny-domowej/
  akurat tak sobie czytałam, więc może i inni poszerzą swe horyzonty?

 2. gabi
  Opublikowano 1 maja 2015 o 16:17 | Link

  Nie wybielajmy faktów historycznych, nawet w dobrej wierze, że robimy coś dobrego. Polska Obojga Narodów była taka jak inne otaczające je kraje. W jednych aspektach wyróżniała się bardziej w innych mniej = ale na Boga nie była krajem jasnej tolerancji lub krajem bez stosów.
  Nie neguję treści książki, ale zaznaczam, że nie byliśmy aż tacy tolerancyjni (mimo fresków bizantyjskich w kościele katolickim w Sandomierzu), ani tacy nowocześni w myśli politycznej – demokracja szlachecka nie była demokracją społeczeństwa.
  Fajnie, że pozytywny obraz Polski dotrze na Zachód, ale bądźmy bardziej krytyczni w spojrzeniu na siebie.

  • JA
   Opublikowano 7 listopada 2018 o 15:16 | Link

   Jaka „Polska Obojga Narodów”?
   Co to jest „jasna tolerancja”?
   „demokracja szlachecka nie była demokracją społeczeństwa” no tak, pewno wszędzie indziej była demokracja i to bez przymiotników. Zwłaszcza w Moskwie. A że lud prosty zbiegał z Moskwy do Rzeczypospolitej, zamiast na odwrót, to dowodzi jak w Moskwie było dobrze, a w Rzeczypospolitej źle.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*