Bartosz Konopka kręci film o średniowiecznej misji

Na festiwalu w Cannes polscy filmowcy Bartosz Konopka i Przemysław Nowakowski zdobyli nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej. Akcja filmu „Niemy” będzie się rozgrywać w średniowieczu i opowiadać historię podejmujących wspólną wędrówkę starego misjonarza i młodego pustelnika.

Nowakowski, zanim zajął się tym projektem, przez kilka miesięcy próbował napisać scenariusz do filmu o Jagiellonach, ale realizacja takiego pomysłu okazywała się coraz bardziej trudna i kosztowna. Dlatego przystał na pomysł Konopki opowieści rozgrywającej się we wczesnym średniowieczu, gdzieś na terenach chrystianizującego się wschodu Europy.

Autorzy tłumaczą, że chcą stworzyć dzieło współczesne, gdzie średniowiecze będzie pełniło jedynie rolę „historycznego anturażu”. Stary misjonarz wyrusza w swą ostatnią misję do pogan, po nawróceniu których ma ustanowić na ich ziemiach biskupstwo. W czasie wędrówki życie ratuje mu młody pustelnik, który staje się towarzyszem dalszej podróży. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że obaj reprezentują dwie różne wizje chrystianizacji. Stary nie zamierza unikać użycia miecza i przemocy by dopiąć celu, młody chce działać wyłącznie słowem. Na tym tle dochodzi pomiędzy bohaterami do konfliktu. Konopka chce tu oddać uniwersalne problemy duchowości, które go intrygują.

Kadr z filmu "Królik po berlińsku"

Kadr z filmu „Królik po berlińsku”

Twórcy otrzymali już kwotę na start od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film będzie miał międzynarodową obsadę i zostanie nakręcony w języku angielskim. Zdjęcia rozpoczną się wiosną 2014 roku.

Bartosz Konopka jest absolwentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku” w 2010 roku nominowany został do Oscara. W następnym roku powołano go do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Filmy i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

 1. Piotr
  Opublikowano 26 sierpnia 2016 o 13:02 | Link

  Jak ja nie cierpię tego charakterystycznego dla większości filmowców nadęcia.

  „Konopka chce tu oddać uniwersalne problemy duchowości, które go intrygują.”
  Czyli Cannibal Holocaust na intelekcie widza dokonany. Okropność.

  Ukazane realia epoki, epoki tak przecież niezwykłej, zapewne niedaleko odbiegną od Monhty Pythona i św. Graala

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*