Znajdą dom rodzinny Zawiszy Czarnego

zawisza_czarnyGdzie dokładnie znajdował się dom rodzinny rycerza Zawiszy Czarnego z Garbowa? W grę wchodzą dwie wsie w Świętokrzyskim – Garbów Stary i Nowy oraz ich okolice.

Sprawą zainteresował się dr Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. W dokumentacji archeologicznej z okolic Garbowa nie znalazł ani jednej informacji o stanowiskach średniowiecznych. Tymczasem władający tam ród Zawiszów musiał posiadać własną siedzibę.

W czasach Zawiszy Czarnego częstą formą siedzib możnowładców były tzw. gródki stożkowate. Ich pozostałości w postaci kopców nierzadko są do dziś widoczne w terenie, również w Świętokrzyskim.

Abłamowiczowi udało się pozyskać grant na nieinwazyjne badania archeologiczne. W jego ramach zostaną m.in. przeprowadzone badania powierzchniowe na polach ornych, zdjęcia lotnicze, badania fizyczne z użyciem aparatury elektrooporowej. Przeprowadzony zostanie też wywiad wśród mieszkańców Garbowa, czy wiedzą coś o niwelowanych kurhanach, natknęli się przypadkowo na jakieś zabytki.

Badania zostaną wsparte grantem z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie z programu „Dziedzictwo kulturowe – priorytet: ochrona zabytków archeologicznych”. Łącznie z wkładem własnym planowane prace będą kosztowały około 40 tys. złotych.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*