Zamek w Muszynie odsłonił swoje tajemnice

muszyna

Widok na zamek w Muszynie w XIX w.

Grupa archeologów pod kierownictwem Artura Gintera z firmy Sekcja Archeo zakończyła prace na zamku w Muszynie. W ostatni piątek, 22 listopada, w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały wyniki badań. Znaleziono dowody przekonujące o późnej, XV-wiecznej genezie zamku oraz o północnym, a nie jak dotąd sądzono – wschodnim umiejscowieniu bramy wjazdowej.

Większość znalezisk Artur Ginter wydatował na połowę wieku XV. Według niego świadczy to o inicjatywie biskupa Zbigniewa Oleśnickiego budowy zamku w Muszynie. Biskup pełnił ważną rolę na dworze króla Władysława Jagiełły. Starszy jest tylko denar Ludwika I Andegaweńskiego. To pojedyncze znalezisko nie może jednak przemawiać za wiązaniem powstania budowli z działalnością Kazimierza Wielkiego. Denar pochodzi zapewne z grodziska funkcjonującego wcześniej w pobliżu zamku.

Przybyło również nieco danych dotyczących upadku warowni. Jak wiadomo, zdobyciem zamku zakończyła się wyprawa odwetowa wojsk węgierskich w 1474 r. Podczas badań archeologicznych na zewnątrz muru kurtynowego natrafiono nie tylko na warstwę spalenizny, ale również na groty strzał i bełtów, elementy rzędu końskiego, fragmenty kordu i hakownicy.

W północnej części zamku natrafiono na relikty murów, które nie były dotąd znane. Nie jest pewne czy to pozostałość tego samego obiektu. Z kolei na drugim – południowym – krańcu rozpoznano prawdopodobne relikty gotyckiego budynku mieszkalnego.

Badania prowadzone były od roku 2007 w ramach unijnego projektu „Odkrywamy tajemnice muszyńskiej warowni i zabytków historycznego Państwa Muszyńskiego”. Część zabytków poddano już konserwacji i można je obejrzeć w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*