Zabytki z bizantyńskiej twierdzy

istanbul_CastlePrace archeologiczne trwające na bizantyńskim zamku Yoros w Stambule od 2010 roku kończą się wraz z tym miesiącem. Badania prowadzili pracownicy Uniwersytetu Stambulskiego. Teraz chwalą się odkryciem wielu znalezisk.

Wśród nich znajdują się kubki z weneckiego szkła, cybuchy, flakoniki na pachnidła, ceramiczne płytki, szklane miarki, tłuczek z brązu i wiele innych. W tym roku po raz pierwszy natrafiono na cybuchy fajek dla kobiet i greckie monety. Najstarszy zabytek pochodzi z czasów sułtana osmańskiego Bajazyda I (1389-1402).

Kierownik wykopalisk prof. Asnu Bilban Yalçın powiedziała, że większość znalezisk to ceramika codziennego użytku. Tegoroczne prace prowadzone były wewnątrz górnego zamku.

Zamek Yoros został postawiony strategicznie w pobliżu zbiegu Bosforu i Morza Czarnego. Na przeciwnym brzegu Bosforu znajdował się zamek Rumeli Kavağı. Silnie umocnione, razem pełniły rolę zapory przeciw nacierającym wrogim statkom za czasów bizantyńskiej dynastii Paleologów. Bajazyd I zajął Yoros w 1391 r. zmierzając na Konstantynopol. Podobnie sułtan Mehmed, uznając Yoros za punkt strategiczny, zajął go po zdobyciu Konstantynopola.

Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko ruiny. Naukowcy w czasie badań wykryli kilka uszkodzeń zagrażających resztkom konstrukcji, które będą wymagały naprawy.

Z użyciem lasera został wykonany plan 3D ruin. Posłuży on do stworzenia wizualizacji oddających szczegółowy wygląd zamku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*