Prace archeologiczne trwające na bizantyńskim zamku Yoros w Stambule od 2010 roku kończą się wraz z tym miesiącem. Badania prowadzili pracownicy Uniwersytetu Stambulskiego. Teraz chwalą się odkryciem wielu znalezisk.
Wśród nich znajdują się kubki z weneckiego szkła, cybuchy, flakoniki na pachnidła, ceramiczne płytki, szklane miarki, tłuczek z brązu i wiele innych. W tym roku po raz pierwszy natrafiono na cybuchy fajek dla kobiet i greckie monety. Najstarszy zabytek pochodzi z czasów sułtana osmańskiego Bajazyda I (1389-1402).
Kierownik wykopalisk prof. Asnu Bilban Yalçın powiedziała, że większość znalezisk to ceramika codziennego użytku. Tegoroczne prace prowadzone były wewnątrz górnego zamku.
Zamek Yoros został postawiony strategicznie w pobliżu zbiegu Bosforu i Morza Czarnego. Na przeciwnym brzegu Bosforu znajdował się zamek Rumeli Kavağı. Silnie umocnione, razem pełniły rolę zapory przeciw nacierającym wrogim statkom za czasów bizantyńskiej dynastii Paleologów. Bajazyd I zajął Yoros w 1391 r. zmierzając na Konstantynopol. Podobnie sułtan Mehmed, uznając Yoros za punkt strategiczny, zajął go po zdobyciu Konstantynopola.
Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko ruiny. Naukowcy w czasie badań wykryli kilka uszkodzeń zagrażających resztkom konstrukcji, które będą wymagały naprawy.
Z użyciem lasera został wykonany plan 3D ruin. Posłuży on do stworzenia wizualizacji oddających szczegółowy wygląd zamku.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako Asnu Bilban Yalçın, Bizancjum, Bosfor, cybuchy, Palologowie, Rumeli Kavağı, Stambuł, Yoros. Dodaj
link do ulubionych. lub zostaw trackback:
Trackback URL.