Wspaniały kościół przypomniał potęgę królestwa Makurii

Nubian_paintingArcheolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. Artura Obłuskiego z Oriental Institute of the University of Chicago odkryli w sudańskiej al-Ghazali obok klasztoru kościół dorównujący architekturze bizantyńskiej. To kolejne imponujące przedsięwzięcie władców afrykańskiego królestwa Makurii.

- To daje nam skalę porównawczą dla potęgi i zasobności Makurii, zapomnianego najpotężniejszego królestwa średniowiecznej Afryki – powiedział dla PAP dr Artur Obłuski. – A Ghazali to tylko jedno z kilkudziesięciu spektakularnych przedsięwzięć królów nubijskich, którzy oprócz tego zbudowali także sieć silnie obwarowanych osiedli wzdłuż całej doliny Nilu od Asuanu po Chartum, z perłą w koronie jaką była stolica królestwa – Stara Dongola.

Kompleks klasztorny w al-Ghazali składał się, oprócz samego klasztoru, z dwóch kościołów, określonych jako „północny” i „południowy”, osady i cmentarza. Kościół Północny był najważniejszym budynkiem całego założenia. Zbudowano go z doskonale obrobionych bloków piaskowca. Zdaniem archeologów, skala jego wykonania dorównuje najwspanialszym inwestycjom Cesarstwa Bizantyńskiego.

- Okazało się, że dotychczas publikowane plany zarówno klasztoru jak i głównego kościoła różnią się znacznie od rzeczywistości – mówił dalej dr Obłuski. – Ponadto już dzisiaj można obalić tezę o tym, że klasztor był centrum produkcji ceramiki, jak twierdzono dotychczas. W pobliżu klasztoru było natomiast wytapiane żelazo, ale sama produkcja nie musiała być związana z obecnością mnichów.

Odkopany Kościół Południowy również okazał się w pewien sposób niezwykły. Wykazuje cechy typowe dla kościołów nubijskich i jest niewielką konstrukcją z cegły suszonej.

Na tym odkrycia się nie kończą. W tej chwili trwają badania nad inskrypcjami z Kościoła Północnego. Największą uwagę przykuła zapisana po grecku modlitwa Baranku Boży. Dowodzi ona, że w Makurii posługiwano się greką znacznie dłużej niż na podbitych przez Arabów terytoriach Bizancjum. Al-Ghazali okazało się również drugim pod względem obfitości źródłem stel nagrobnych w całej Nubii.

Na razie nie można ustalić dokładnie kiedy klasztor w al-Ghazali zaczął funkcjonować. Wiadomo, że pełnił funkcję centrum pielgrzymkowego do XIII w. W średniowiecznej Nubii istniał jeszcze tylko jeden podobny ośrodek sakralny poza doliną Nilu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*