Wik i kościół dominikanów z Kamienia Pomorskiego

Kamień-PomW centrum Kamienia Pomorskiego od roku trwają badania archeologiczne. Potwierdziły one istnienie w tym miejscu wiku, czyli słowiańskiej osady nieobronnej na podgrodziu. Odkryto także ślady późniejszego kościoła dominikanów i cmentarzysko.

Na terenie kamieńskiego tzw. Wzgórza Popiołów według źródeł wczesnośredniowiecznych istniał wik. Badania pozwoliły odnaleźć w tym miejscu pozostałości osady z XI-XII w.

– W najstarszym poziomie osadniczym odkryliśmy obiekty ziemne – jamy zasobowe i odpadkowe oraz paleniska z dużą ilością ceramiki naczyniowej, ciężarków tkackich, kości zwierzęcych i ości ryb. Natrafiliśmy także na studnię o głębokości około 4 metrów z tego właśnie okresu – wyjaśniał dla Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego prowadzący prace archeolog Sławomir Górka.

Później, od XIII do XVI wieku, w tym miejscu stał klasztor zakonu dominikanów z kościołem. Był to najstarszy klasztor na Pomorzu Zachodnim. Dominikanie przybyli tutaj z Krakowa. Badania pozwoliły ujawnić, jak się obecnie przypuszcza, fragment gotyckiego muru kościoła klasztornego z połowy XIII w.

Prace prowadzone na Wzgórzu Popiołów (fot. Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego)

Prace prowadzone na Wzgórzu Popiołów (fot. Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego)

- Największym zaskoczeniem było odkrycie pochówków ludzkich. W sumie zarejestrowaliśmy już około 500 szkieletów – opowiadał Sławomir Górka. – Część z nich można wiązać ze średniowiecznym cmentarzem przykościelnym, ale większość datujemy na okres nowożytny, to jest XVII wiek.

Archeolog zastanawia się, czy najstarsze pochówki nie należą do przybyłych z Krakowa dominikanów. Jednak większość pochowanych ludzi zdaje się być ofiarami zarazy z okresu wojny trzydziestoletniej.

Kolejne prace archeologiczne będą jeszcze prowadzone na terenie dawnego kościoła św. Idziego.

Prace mają charakter ratunkowy i są prowadzone w związku z szykowaną odbudową historycznych kamienic przez Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*