Ujawnione ofiary masakry w Burgundii

well-skeletons

Foto: Captair

Francuscy archeolodzy kopiący w studni natrafili na ciała dwudziestu kilku osób zgładzonych w czasach Karolingów. Zespół z Institut de recherches archéologiques préventives nie spodziewał się tego odkrycia, gdyż w burgundzkim Entrains-sur-Nohain zajmował się stanowiskiem z czasów gallo-rzymskich, zwanym wtedy Intaranum.

Przebadano rzymską drogę, kamienny budynek, kuźnię, łaźnię. W trakcie wykopalisk w jednej z dwóch odkrytych studni na głębokości około czterech metrów natrafiono na szkielety. Ciała mężczyzn, kobiet i dzieci, których liczba w sumie może sięgać nawet trzydziestu zostały tam wrzucone w tym samym czasie. Warstwa mułu i szczątków ludzkich miała grubość przeszło trzech metrów.

Datowanie węglem C14 wykazało, że szczątki pochodzą z okresu VIII-X wieku. Nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach tam trafiły. Naukowcy podejrzewają, że mogą to być ofiary cywilne jednego z najazdów wikingów lub polegli w trakcie jednego z wewnętrznych konfliktów w Imperium Karolińskim. Bitwa pod Fontenoy-en-Puisaye rozegrała się w roku 841 niedaleko, bo 25 km od Entrains-sur-Nohain. Jeszcze inna możliwość to skutek epidemii, która nawiedziła okolicę.

By dociec prawdy trzeba będzie przeprowadzić szczegółowe badania antropologiczne. W ich trakcie dowiemy się, czy na kościach pozostały ślady przebytych chorób lub urazów w wyniku ciosów bronią. Ponadto dalsze badania nad chronologią uściślą, kiedy dokładnie doszło do dramatycznych wydarzeń.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*