Trumna w trumnie obok Ryszarda III

dropboxNa parkingu w Leicester, gdzie w ubiegłym roku odnaleziono szczątki króla Anglii Ryszarda III, archeolodzy odkryli tajemniczą kamienną trumnę. Po zdjęciu jej wieka oczom badaczy ukazała się wewnątrz druga trumna, tym razem ołowiana. Znalezisko zostanie teraz poddane badaniom na Uniwersytecie w Leicester.

Ten sam zespół naukowców, który dostał się do ciała Ryszarda III powrócił do Grey Friars w tym roku i niedaleko pochówku króla odnalazł inne szczątki. Jest to pierwsza nietknięta kamienna trumna w Leicester, do której dostano się w ramach wykopalisk archeologicznych.

Trumny wewnętrznej, ołowianej badacze nie będą otwierać dopóki nie przeprowadzą potrzebnych ekspertyz. Na razie zabrali ją do uniwersyteckiej School of Archaeology and Ancient History. Będą szukali sposobu na bezpieczne dostanie się do środka.

Trumna kamienna ma 2,12 m długości, 60 cm szerokości u góry, 30 cm szerokości u dołu i głębokość 30 cm. Potrzeba było ośmiu ludzi by zdjąć z niej wieko.

Nie wiadomo kim jest pochowana w środku postać. Pewne jest tylko, że miała ona wysoki status społeczny. Na razie można tylko zobaczyć jej stopy przez dziurę w ołowiu.

Trumna ołowiana wewnątrz kamiennej z Grey Friars (fot. University of Leicester)

Trumna ołowiana wewnątrz kamiennej z Grey Friars, Leicester (fot. University of Leicester)

Podejrzenie pada w pierwszej kolejności na pochówek przełożonych angielskiego zakonu franciszkańskiego – Petera Swynsfelda (zmarły w 1272) i Williama z Nottingham (zmarły w 1330). Zapiski sugerują również wzięcie pod uwagę rycerza zwanego Mutton, niegdysiejszego burmistrza Leicester. Ostatnie przypuszczenie pada na rycerza Sir Williama de Moton z Peckleton, zmarłego pomiędzy 1356 a 1362 r. Tak naprawdę jednak naukowcy dodają, że możemy nigdy nie poznać tożsamości denata, gdyż w Grey Friars pochowano wiele anonimowych dziś osób.

- Kamienna trumna to zawsze była duża rzecz, jaką chcieliśmy przebadać w czasie tych wykopalisk – powiedział szef zespołu archeologów Matthew Morris z University of Leicester Archaeological Services. – Dla mnie, było to tak ekscytujące jak odkrycie Ryszarda III. Nadal nie wiemy kto jest w środku – jest to więc wciąż pod znakiem zapytania. Nikt z naszego zespołu nigdy wcześniej nie widział ołowianej trumny w trumnie kamiennej.

Trumnę ze szczątkami Ryszarda III pod parkingiem w Leicester wykopano w 2012 roku. Na początku tego roku potwierdzono, że był to Ryszard III – ostatni król Anglii z dynastii Plantagenetów, który poległ w wojnie Dwóch Róż, w bitwie na Bosworth Field w 1485 r.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*