Szkielet w studni: saga mówiła prawdę

borg1Archeolodzy pracujący w norweskim mieście Trondheim natrafili na dnie przyzamkowej opuszczonej studni na szkielet. Zarówno miejsce jak i okoliczności w jakich ciało trafiło do studni opisuje Saga o Sverre, której dokładność opisu wydarzeń zaskoczyła historyków.

W roku 1197 król Sverre Sigurdsson i jego najemnicy zostali oblężeni i pokonani w zamku Sverresborg. Działo się to w okresie norweskiej wojny domowej. Stronę króla wspierali birkebeinerzy – stronnictwo ubogich chłopów, a napastnikami byli baglerzy – przedstawiciele interesów arystokracji, kleru i kupców.


Jak starcie opisuje Saga o Sverre, baglerzy spalili budynki i zniszczyli źródło wody dla bydła wrzucając do studni martwe ciało jednego z ludzi króla i wypełniając ją kamieniami.

borg111

Prace przy studni dla bydła obok zamku (fot. Norweski Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym)

Badania na stanowisku prowadzi archeolog Anna Petersén. Archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym odkryli w studni część szkieletu w 2014 r. Poddana badaniom radiowęglowym próbka kości potwierdziła, że mężczyzna żył i umarł pod koniec XII w. W tym roku naukowcy powrócili by dokończyć wykopaliska – usunąć warstwę kamieni i wydobyć resztę szkieletu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*