Ślady bitwy pod Morgarten

battle700 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii Szwajcarii – bitwa pod Morgarten. Szwajcarska piechota rozgromiła w zasadzce austriackie rycerstwo z jazdą na czele. Zagadką pozostawała lokalizacja dokładnego miejsca wydarzeń. Badania archeologiczne ujawniły broń z czasów bitwy oraz pozwoliły z większym prawdopodobieństwem określić, gdzie się wywiązała.

Do tej pory wydawało się, że wkrótce po bitwie arena walk została dokładnie przeszukana, by nie zostawić nic, co miałoby jakąkolwiek wartość. Tegoroczne odkrycia archeologiczne są więc pierwszymi w historii.

Badania miały charakter powierzchniowy. Prowadził je Stefan Hochuli, archeolog z Zug. Jednym z celów było uprzedzenie nielegalnych detektorystów pojawiających się w tym rejonie.

Poszukiwania miały miejsce na równinie Morgarten na granicy kantonów Schwyz i Zug. Badacze nie uznają za pewnik, że bitwa rozgrywała się dokładnie tutaj, ale w świetle odkryć wydaje się to bardziej prawdopodobne.

mortegort

Znaleziska z miejsca bitwy pod Morgarten (foto: Muzeum w Zug)

Wśród ujawnionych przedmiotów znalazło się 12 srebrnych monet (pfennigów) datowanych od 1275 r. do początku XIV w. Takie datowanie zdaje się wspierać teorię o związku z bitwą. Natrafiono także na elementy uzbrojenia, takie jak dwa noże, pochewkę noża i pozostałości dwóch strzał – wszystko z XIV stulecia. Ostroga i inne noże są trudniejsze do wydatowania.

Do bitwy pod Morgarten doszło 15 listopada 1315 r. Książę Leopold z dynastii Habsburgów skrzyknął armię, by poskromić zbuntowanych szwajcarskich chłopów z kantonów Uri, Schwyz i Unterwalden. Wojsko rozciągnięte na kilka kilometrów, idące wzdłuż jeziora Ägeri w kierunku Morgarten zostało zaatakowane znienacka nocą. Jazda przechodząca przez ciasny parów nie miał szans obrony przed piechotą umiejscowioną na zboczach i uciekła w popłochu.

Szwajcarscy chłopi postanowili obchodzić dzień zwycięstwa jako święto. Wygrana wzmocniła sojusz kantonów przeciwko Habsburgom.

Część tegorocznych znalezisk archeologicznych trafiła na wystawę w Muzeum Burg Zug, gdzie pozostanie do końca lipca. Potem zabytki przeniosą się do Bundesbriefmuseum w Schwyz.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*