Trwają prace remontowe na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Obejmą one dach południowy oraz mur zachodni i północny. Remont jest konieczny ponieważ osłabiona konstrukcja dachu zagrażała przechodnim – w ubiegłym roku spadały dachówki.
Przy tej okazji prowadzone są również prace archeologiczne. Wykop zrobiono na szczycie skrzydła zachodniego, pod gdaniskiem. Archeolodzy sprawdzą jak głęboko jest posadowiony fundament zamku. Na razie naukowcy natrafili na warstwę bruku metr poniżej obecnego poziomu międzymurza oraz znaleźli kilka średniowiecznych monet.
Z kolei w innym miejscu, w północno-zachodnim narożniku murów, około trzech metrów poniżej gruntu odkryto posadzkę ceglaną. Archeolodzy przypuszczają, że była to piwnica. Znaleźli tam dwie kule armatnie.
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie zbudowano w latach 1346-1353 i podlegał późniejszym przebudowom. Stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej, z których najsławniejszym był Mikołaj Kopernik, pełniący te obowiązki w latach 1516-1521. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się