Próbują odnaleźć rycerzy poległych pod Grunwaldem

W lipcu na pola Grunwaldu wracają archeolodzy. Zamierzają zrobić wkopy w wybranych miejscach by rozstrzygnąć gdzie tak naprawdę rozegrała się bitwa. Ponadto chcą sprawdzić czy pod posadzką kościoła w Stębarku znajdują się szczątki poległych rycerzy.

Pomnik Zwycięstwa na Polach Grunwaldzkich

Pomnik Zwycięstwa na Polach Grunwaldzkich

Historycy do dziś spierają się czy do bitwy doszło rzeczywiście w pobliżu Grunwaldu czy raczej pomiędzy Łodwigowem a Stębarkiem. W ubiegłym roku rozpoczęto szeroko zakrojoną współpracę interdyscyplinarną by wyjaśnić ten i inne fakty. Najważniejsze problematyczne kwestie zostały wyłożone na konferencji naukowej w Nidzicy 23-24 kwietnia 2012 r.

W ubiegłym roku również dr Bartłomiej Oszczak z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM przebadał georadarem wnętrze kościoła pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy w Stębarku. Analiza uzyskanych danych wykazała 5 miejsc, w których struktura gruntu pod kościelną posadzką została naruszona w sposób nienaturalny.

Wstępnie potwierdzono, że obecny kościół stoi na fundamentach poprzedniego, jeszcze ze średniowiecza. Obalałoby to wcześniejsze przypuszczenia, że stary kościół znajdował się gdzie indziej i tam należałoby szukać szczątków. Długosz pisał, że ciała poległych pochowano „w drewnianym kościele w Tymbarku”. Mimo wielu lat starań do dziś ich nie zlokalizowano.

- W środkowej nawie kościoła mniej więcej po środku budowli georadar wykrył naruszenie warstw ziemi, które ma kształt prostokąta o bokach 180 na 160 cm i sięga na 2 m w głąb ziemi. Jest to prawdopodobnie, jak mówią archeolodzy, wkop – powiedział e-Gazecie Uniwersyteckiej dr Oszczak. Wkop uczyniony, jak przypuszcza naukowiec, pod ołtarzem po to by pochować poległych w bitwie rycerzy.

Badania archeologiczne w poszukiwaniu poległych prowadzono w kościele w Stębarku już w 1911 r. Nie udało się ich jednak wtedy odnaleźć. Szeroko zakrojone badania rozpoczęły się w 1958 r. w 550-lecie bitwy. Trwały one z przerwami aż do 1990 r. Zlokalizowano wtedy obóz krzyżacki, ich kaplicę i pochówki, militaria. Wiele pytań pozostało jednak bez odpowiedzi.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*