Poszukiwania sarkofagu Daniela Halickiego

Grupa archeologów z Polski i Ukrainy prowadzi prace w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Naukowcy mają nadzieję odnaleźć sarkofag rodzinny Daniela I Halickiego.

Prace rozpoczęły się w kwietniu i przewidziane są na kilka najbliższych lat. Finansuje je Narodowy Instytut Dziedzictwa, Instytut Archeologii i Etnologi PAN oraz ukraiński miliarder Petro Poroszenka.

Daniel I Halicki

Daniel I Halicki

W ich ramach przebadane zostanie wnętrze bazyliki oraz przyległy teren. Bazylika stoi na miejscu cerkwi, którą około 1260 roku ufundował król zjednoczonej Rusi Halicko-Wołyńskiej Daniel Romanowicz. W Chełmie miał on swoją rezydencję. Archeolodzy chcieliby natrafić na fundamenty XIII-wiecznej cerkwi.

– Pierwsze wyniki są obiecujące. W trzech wykopach odkryliśmy zachodnią i południowo-zachodnią ścianę XIII-wiecznych zabudowań. Są wykonane z cegły i kamienia, co na terenach Polski wschodniej jest unikatem – powiedział Dziennikowi Wschodniemu prowadzący badania archeolog Stanisław Gołub.

Wewnątrz średniowiecznej świątyni powinien się znajdować rodzinny sarkofag Daniela Halickiego a w nim, oprócz jego samego, szczątki jego żony, synów, córki i być może wnuczki. Po zakończeniu prac proboszcz planuje przebudować posadzkę tak, by przez przeszklone podłoże były widoczne odkryte fragmenty cerkwi.

Daniel I Halicki został księciem Wołynia w 1228 r. a w 1245 Halicza, które to ziemie zjednoczył i rządził nimi ze swej rezydencji w Chełmie. Współpracował z polskimi książętami Konradem Mazowieckim w wojnie przeciw Rościsławowi oraz z Bolesławem Wstydliwym przeciw Mongołom. W 1253 lub 1254 przyjął koronę królewską. Po swojej śmierci w 1264 roku pochowany został w cerkwi katedralnej w Chełmie.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*