Poszukiwacze zaginionych szachów

pionekPracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, dzięki wsparciu Polskiego Związku Szachowego, w dniach od 14. lipca do 8. sierpnia przeprowadzili badania archeologiczne w miejscu odkrycia 52 lata temu prawie pełnego kompletu szachów na Wzgórzu Św. Jakuba w Sandomierzu. Tzw. „szachy sandomierskie”, wykonane w XII w., są znaleziskiem unikatowym i jednym z najstarszych zestawów w Europie.

Ponieważ istniały rozbieżności, co do konkretnego miejsca wydobycia bierek, wykonano wykopy mające na celu jego zlokalizowanie. Archeolodzy żywili również pewną nadzieję natrafienia na trzy brakujące figurki szachowe. Pozostałymi celami badań było ustalenie położenia chaty, w której znajdowały się szachy, wskazanie jej cech wyróżniających na tle pozostałych budynków osady oraz sprecyzowanie jej chronologii. Brano również pod uwagę wykrycie reliktów kościoła parafialnego pw. św. Jana.

Zespołowi przewodził dr Marek Florek z sandomierskiej Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Dwa wykopy usytuowano na wprost obecnego kościoła św. Jakuba.

Rezultatem badań okazało się 17 wydobytych obiektów średniowiecznych (fragmenty ceramiki, monety, groty, ozdoby) oraz resztki chaty, znajdującej się zapewne w bezpośrednim pobliżu budynku zawierającego zestaw szachowy. Chronologię całego stanowiska ustalono na XII i XIII w.

unnamed2

Wykopaliska na Wzgórzu Staromiejskim w Sandomierzu (fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu)

Co prawda nie wkopano się dokładnie w miejsce, na które planowano natrafić, ale archeolodzy są przekonani, że obecnie wiedzą już, gdzie znajdował obszar badań prowadzonych przez Eligię i Jerzego Gąssowskich w 1962 r. Dlatego wrócą w to miejsce w przyszłym roku i podejmą ponowną próbę.

Bez żadnych efektów natomiast zakończyły się poszukiwania kościoła św. Jana oraz cmentarza wczesnośredniowiecznego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*