Polscy archeolodzy znów kopią na Bornholmie

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli drugi sezon wykopalisk na Bornholmie. Badania będą prowadzić na XIII-wiecznym zamku Hammershus do czego wykorzystają dokumentację obiektów w technologii skanowania 3D.

Zamek Hammershus to jeden z największych zabytków na Bornholmie. Na prace Fundacja Hustru Chastine Mc-Kinney Moellers przeznaczyła 92,5 mln duńskich koron. Projekt przewidziano na trzy lata. Duńczycy chętnie nawiązali współpracę z polskimi archeologami i w tym roku podpisali porozumienie między Bornholms Museum a Instytutem Archeologii UW. Z ramienia UW nadzorował badania będzie prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak. Prace zakończą się wraz z końcem lipca. Na Bornholmie powstanie następnie nowe centrum turystyczne.

W ubiegłym roku studenci z Instytutu Archeologii UW, z Kopenhagi i z Trondheim w pobliżu miejscowości Roenne odnaleźli m.in. pozostałości domów z okresu wikińskiego i początków wczesnego średniowiecza.

Budowę zamku w Hammershus rozpoczęto w 1250 r. z polecenia arcybiskupa z Lund. W roku 1743 podjęto decyzję o jego rozebraniu. Dziś ruiny są atrakcją turystyczną wyspy.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Jerry
    Opublikowano 5 kwietnia 2020 o 22:42 | Link

    A tu odwiedzili ich koledzy https://www.youtube.com/watch?v=oOrgLysM_CM

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*