Okazały budynek i cmentarz z bydgoskiego Wyszogrodu

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołajka Kopernika prowadzą badania na terenie dawnego grodu kasztelańskiego Wyszogrodu, znajdującego na obszarze dzisiejszego Fordonu – dzielnicy Bydgoszczy. Natrafili na duży budynek z XII w. i cmentarzysko.

- Budynek jest spory, podpiwniczony na metr. Sądzimy, że miał nawet dwa poziomy. Mogła znajdować się tutaj karczma, może komora celna – przypuszcza na łamach Gazety Wyborczej dr Jacek Bojarski z Instytutu Archeologii UMK.

Datowany jest na drugą połowę XII w. W jego wnętrzu znaleziono takie resztki wyposażenia jak noże i żelazne igły.

To nie koniec, bowiem obok archeolodzy natrafili na 54 groby z cmentarza pochodzącego z przełomu XII i XIII w. Kości znajdowały się raczej głęboko pod ziemią i zachowały się dobrze do dzisiejszych czasów. Niektórzy zmarli wyposażeni zostali w ozdoby i/lub monetę w ustach. Najciekawszy jest jednak pochówek ze zwierzęciem domowym, przypuszczalnie kotem. Jest to zjawisko raczej niespotykane.

Wyszogród został zdobyty w 1113 r. przez Bolesława Krzywoustego, co opisał Gall Anonim w swojej kronice. Następnie gród stał się siedzibą kasztelanii. Zniszczono go w 1330 r. w czasie najazdu krzyżackiego.

Jak na razie nie udało się odkryć śladów wyszogrodzkiego kościoła św. Magdaleny z XII w. Cmentarz znajdował się obok niego. Archeolodzy przypuszczają, że resztki pochłonął nurt Wisły podczas regulacji rzeki na przełomie XVIII i XIX wieku. Ten sam los spotkał większą część ruin grodu.

W piątek 26 lipca zakończyły się prace archeologiczne. Teren wykopalisk został zasypany. Istnieje jednak szansa, że archeolodzy wrócą w to miejsce w przyszłym roku, gdyż starają się o grant od miejskiego konserwatora zabytków.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*