Ogromna hala kultowa na Rugii

das-KulthausNiezwykłych rozmiarów budynek na wyspie Rugia archeolodzy uznali za słowiańską halę kultową. Jego fundamenty w kształcie łodzi wskazują na skandynawskie inspiracje.

Z pewnością nie jest to słynna kącina Świętowita z Arkony, gdyż nie tylko nie odpowiada jej opisowi, ale klif, na którym stała dawno temu pochłonęło morze.

Budynek odkryto na przylądku Arkona na północnym krańcu Rugii. Jest to hala o wymiarach 8 na 12 metrów datowana na XI w. Wzniesiono ją na dębowych palach. Może to być największy znany budynek na Połabiu z czasów słowiańskich.

Analogiczne pod względem kształtu fundamentów budowle znane są z miejscowości Tossoe w Danii i Uppakra w Szwecji.

Kap-Arkona

Widok z lotu ptaka na stanowiska archeologiczne na półwyspie Arkona

Badania wokół odkrytego budynku prowadzone są od 2012 r., gdyż znajduje się on na krawędzi klifu i prawdopodobnie wkrótce pochłonie go morze. Wykopaliska nadzoruje kierownik naukowy projektu Fred Ruchhöft z Uniwersytetu Ernst Moritz Arndt w Greifswaldzie. Stopniowo odkrywano kolejne doły posłupowe szerokie i głębokie na metr, które z czasem okazały się układać w zarys łodzi. Wokół nich natrafiono na doły ofiarne zawierające siekierę z okresu wikingów oraz setki monet arabskich i skandynawskich, koralików, grotów strzał.

Gród Arkona został zdobyty a świątynia Świętowita zniszczona w roku 1168 przez wojska króla duńskiego Waldemara I pod wodzą biskupa Absalona.

Zdjęcia: Holger Vonberg, Wir sind Insel

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*