O krok od grobu Henryka I

Henryk ITechnologia radarowa użyta na terenie dawnego opactwa Reading pozwoliła zlokalizować pod ziemią groby za głównym ołtarzem klasztoru. Naukowcy uważają, że zbliżyli się w ten sposób do odkrycia pochówku króla Anglii Henryka I (1100-1135).

Opactwo wzniesione zostało przez samego Henryka I w 1121 r. Po jego śmierci w Normandii tutaj sprowadzono jego ciało.

Otoczenie klasztornego ołtarza badane jest z użyciem technologii GPR. Pozwoliła ona ostatnio odkryć grób umiejscowiony za ołtarzem. Według źródeł pisanych ciało króla powinno było zostać złożone przed nim.

Hidden Abbey Project, jak został nazwany projekt poszukiwawczy, prowadzony jest przez historyka Johna Mullaneya.

Obecnie w miejscu ówczesnego opactwa znajduje się więzienny parking. Ministerstwo Sprawiedliwości, do którego należy teren, zezwoliło archeologom na przeprowadzenie 12 sondażowych wkopów.

Projekt konserwacji ruin opactwa Reading oraz jego bramy dysponuje funduszem 3,1 mln funtów. Za te pieniądze planuje się udostępnić opactwo zwiedzającym w 2018 roku.

Henryk I zmarł podczas wizyty w Normandii z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości minogów. Jego zwłoki wystawiono na widok publiczny w Rouen. Kiedy zaczęły się rozkładać, miejscowy lekarz wyjął wnętrzności, mózg i oczy. Reszta ciała została posolona i zawinięta w wołową skórę wysłana do opactwa Reading.

Zobacz również:

Trumna w trumnie obok Ryszarda III

Król Ryszard III wypijał codziennie butelkę wina

Identyfikacja poćwiartowanych zwłok Hugona Despensera Młodszego

Jeden z najwspanialszych okrętów wojny stuletniej spoczywa w rzecznym mule

Nieznana wyspa odkryta w Anglii

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*