Niezwykłej wielkości groby odkryte w Sasinach

20160811-MD-2Monumentalne groby w obstawach kamiennych odkryto w Sasinach na Podlasiu. Ich średnie wymiary to 5 x 3,5 m. Choć przypominają neolityczne grobowce to pochodzą z wczesnego średniowiecza.

Na cmentarzysko w Sasinach natrafiono już na początku XIX w. Przypomniano sobie o nim jednak ponownie dopiero w 2009 r. a teraz przeprowadzono pierwsze regularne prace wykopaliskowe.

Pracami kierował dr Michał Dzik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak wyjaśnił dla PAP, cmentarzysko funkcjonowało w XI-XIII w. Znajdowało się na polsko-ruskim pograniczu, które wielokrotnie zmieniało przynależność.

Zmarłego, niezależnie od jego statusu, chowano w trumnie lub przykrywano całunem. Następnie układano na nim kilka warstw bruku kamiennego. Całość obudowywano obstawą z głazów mogących ważyć nawet ponad pół tony.

Groby w obstawach kamiennych są typowe dla Mazowsza. Stworzono kilka teorii na temat ich genezy. Michał Dzik twierdzi, że są to pozostałości domów dla zmarłych z kamiennym fundamentem.

W Sasinach chowano chrześcijan, choć pozostały ślady trwania niektórych obyczajów pogańskich. Takim śladem mogą być fragmenty naczyń rozbijanych w czasie trwania styp, lub resztki ognisk palonych wewnątrz grobu przed jego zasypaniem.

paciorek-z-ob-12-B-16-184-20160817-MD-251

Paciorek z Sasin (fot. IA URz)

W jednym z grobów, pod głazami obstawy kamiennej, natrafiono na tajemniczą konstrukcję. Jest nią kolista jama 80 x 80 cm szczelnie wypełniona kolistymi otoczakami.

Zmarli wyposażeni byli w liczne ozdoby, co wskazuje, że wielu z nich zamykano w trumnie w eleganckim stroju. Znaleziono paciorki szklane, lunule półksiężycowate z krzyżem, srebrne i posrebrzane kabłączki skroniowe.

Cmentarzysko położone jest w lesie na wzniesieniu między wsiami Sasiny i Bystre. Wykopaliska trwały cały sierpień.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. gosc
    Opublikowano 12 października 2016 o 22:05 | Link

    Tylko przeszkadzaly im bele slomy stojace przy cmentarzu !!! Musieli jedna z nich podpalić czy tak ciezko bylo ja przetoczyc

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*