Nieznana wyspa odkryta w Anglii

Little Carlton IslandW Anglii odkryto nieznaną dotąd wyspę z anglosaskim ośrodkiem klasztornym lub handlowym. Uniwersytet w Sheffield, który o tym poinformował, nazywa to „jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich dekad”.

Saskie osiedle znajdowało się w Little Carlton nieopodal Louth (Lincolnshire).

Pierwszy na jego ślad natknął się detektorysta. Znalazł tam srebrny rylec – ozdobne narzędzie pisarskie datowane na VIII stulecie.

sceat-coin350

Sceat znaleziony na stanowisku (fot. Portable Antiquities Scheme)

Obecnie spośród licznych znalezisk można wymienić 21 rylców, 300 zapinek stroju, ogromną liczbę sceatta (cienkie srebrne monety bite w Anglii, Fryzji i Jutlandii w okresie anglosaskim), małą ołowianą tabliczkę z napisem Cudberg (anglosaskie imię żeńskie).

Na stanowisku w Little Carlton badania geofizyczne i z użyciem magnetometra przeprowadzili dr Hugh Willmott i doktorant Pete Townend z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Sheffield. Modelling 3D ukazujący krajobraz okolicy wykazał, że wyspa w przeszłości zdecydowanie wyraźniej wyróżniała się z otoczenia, gdyż wyżej sięgał poziom wody.

glass350

Szklany liczman dekorowany kolorowymi skręconymi pasmami (fot. University of Sheffield)

Studenci archeologii otworzyli dotąd dziewięć wykopów sondażowych, które okazały się być bogatym źródłem informacji. Natrafiono m.in. na pozostałości stanowiska pracy rzemieślnika, duże ilości ceramiki i kości zwierząt ubojnych. Naukowcy wierzą, że jak dotąd odkryli zaledwie skrawek osiedla.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*