Nieznana wieża i luksusowy piec dorobkiem chęcińskich wykopalisk

checinyDobiegły końca prace archeologiczne na zamku w Chęcinach. Jeszcze w lipcu niespodziewanie zespołowi kierowanemu przez Waldemara Glińskiego udało się odkryć pierwotną wieżę. Później archeolodzy natrafili również na dawny system ogrzewania.

W starszej, górnej części zamku, na miejscu renesansowej kuchni odsłonięto fragment muru okrągłej wieży, średnicy około 8 metrów. Archeolodzy uważają to za najważniejsze odkrycie tegorocznych wykopalisk. Sam mur ma 120-140 cm grubości a w nim – wąski, pionowy otwór, odpowiedzialny prawdopodobnie za odprowadzanie ścieków.

Waldemar Gliński uznał, że to pierwotna wieża zamku. Odkrycie to naprowadza na trop nie tylko pierwotnej architektury założenia, ale również daty jego powstania i osoby za to odpowiedzialnej. Już wcześniej podejrzewano, że jego fundatorem był Wacław II, który budował takie fortece składające się z jednej wieży otoczonej murem. Możliwe, że pierwotna wieża została rozebrana, kiedy okazała się zbyt mała a dwie zachowane do dziś wielkie wieże wybudowano już w czasach Kazimierza Wielkiego.

Z tą interpretacją zgadza się konsultujący badania prof. Leszek Kajzer. Budowa mogła rozpocząć się około roku 1300 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Muskaty, namiestnika króla Czech i Polski Wacława II. Miało to na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracom górniczym przy wydobyciu kruszców.

Z późniejszego okresu, tj. z XV wieku, pochodzą pomieszczenie z cegły i kamienia w dolnej części zamku oraz obiekt z cegły z glinianą posadzką. Pierwsze było rodzajem pomieszczenia gospodarczego, drugie – częścią systemu ogrzewania. Piec typu hypocaustum ogrzewał gotycki budynek z dwiema izbami. Zachowało się pomieszczenie przypiecowe, ale sam piec uległ zniszczeniu. Takie inwestycje były w tym czasie luksusem.

Prace archeologiczne prowadzone były w związku z rewitalizacją zamku. W jej ramach kramy zostaną przeniesione z górnego dziedzińca na zamek dolny. Odnowione zostaną dwa pomieszczenia budynku. Pojawi się oznaczony w terenie obrys fundamentów dawnej kuźni. Odtworzone zostaną także drewniane ganki ze schodami. Na dziedzińcu przywrócona zostanie studnia zamkowa. To tylko fragment planów mających na celu uatrakcyjnić to miejsce.

Rewitalizacja zakończy się w 2014 roku. Archeolodzy nie będą już prowadzić wykopalisk, ale nowe odkrycia mogą się pojawić również w trakcie nadzoru prac remontowych.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*