Mosty Pojezierza Iławskiego

mostyPozostałości mostów odkryli na Pojezierzu Iławskim naukowcy z Zakładu Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania, w trakcie których przez dwa miesiące sprawdzano wody wielu jezior, prowadził dr hab. Andrzej Pydyn.

Mosty pochodzą od XI do XIV wieku. Pełniły funkcje łącznika stałego lądu z grodem na wyspie i traktu handlowego.

Na jeziorze Łodygowo na tzw. Wyspę Kurhanów prowadziły aż dwa mosty długie na prawie 200 metrów. Na wyspie oba spotykały się u bramy prowadzącej do grodu. Szacuje się, że przynajmniej jeden z nich powstał w pierwszej połowie XII w. a służyły jeszcze w pierwszej połowie wieku XIV. Wyspa musiała więc pełnić ważną funkcję administracyjną lub sakralną.

Z kolei przesmyk pomiędzy jeziorami Płaskim i Jeziorak został połączony przeprawą mostową zbudowaną z drewna ściętego w latach 1055-1056, jak wykazały badania dendrochronologiczne. Tędy prowadził ważny szlak komunikacyjny wgłąb Prus.

Także na Jezioraku odkryto most ciągnący się od lądu do północnej części wyspy Wielka Żuława. Wybudowano go w latach 1268-1269.

Ponadto podwodne prace prowadzono także na jeziorach Trupel, Bartążek, Ruda Woda, Klasztorek, Łabędź, czy Ilińsk. Wielkości odkrytych mostów były różne, w zależności od ich przeznaczenia. Szerokość niektórych sięgała czterech metrów.

Toruńscy archeolodzy prowadzili prace przy współpracy Instytutu Archeologii UKSW i SNAP Oddział w Warszawie. Sfinansowało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*