Pozostałości mostów odkryli na Pojezierzu Iławskim naukowcy z Zakładu Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania, w trakcie których przez dwa miesiące sprawdzano wody wielu jezior, prowadził dr hab. Andrzej Pydyn.
Mosty pochodzą od XI do XIV wieku. Pełniły funkcje łącznika stałego lądu z grodem na wyspie i traktu handlowego.
Na jeziorze Łodygowo na tzw. Wyspę Kurhanów prowadziły aż dwa mosty długie na prawie 200 metrów. Na wyspie oba spotykały się u bramy prowadzącej do grodu. Szacuje się, że przynajmniej jeden z nich powstał w pierwszej połowie XII w. a służyły jeszcze w pierwszej połowie wieku XIV. Wyspa musiała więc pełnić ważną funkcję administracyjną lub sakralną.
Z kolei przesmyk pomiędzy jeziorami Płaskim i Jeziorak został połączony przeprawą mostową zbudowaną z drewna ściętego w latach 1055-1056, jak wykazały badania dendrochronologiczne. Tędy prowadził ważny szlak komunikacyjny wgłąb Prus.
Także na Jezioraku odkryto most ciągnący się od lądu do północnej części wyspy Wielka Żuława. Wybudowano go w latach 1268-1269.
Ponadto podwodne prace prowadzono także na jeziorach Trupel, Bartążek, Ruda Woda, Klasztorek, Łabędź, czy Ilińsk. Wielkości odkrytych mostów były różne, w zależności od ich przeznaczenia. Szerokość niektórych sięgała czterech metrów.
Toruńscy archeolodzy prowadzili prace przy współpracy Instytutu Archeologii UKSW i SNAP Oddział w Warszawie. Sfinansowało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się