Most do wieży obronnej gródka we Włoszczowie

Archeolog dr Czesław Hadamik badając kopiec św. Jana Nepomucena we Włoszczowie, na którym znajdują się pozostałości po gródku stożkowatym z wieżą obronną, odnalazł elementy konstrukcyjne biegnącego nad fosą mostu. Nigdy wcześniej nie udało się odkryć mostu do tak niewielkiego założenia obronnego jak wieża na kopcu.

Gródek we Włoszczowie powstał prawdopodobnie na przełomie XIV/XV wieku. Jak podają źródła, w XV w. Piotr z Radomina z rodu Pierzchałów posiadał tutaj gródek rycerski z wieżą. Miała ona charakter mieszkalno-obronny. Składała się z kilku kondygnacji z podpiwniczeniem.

- W zeszłym roku prowadziliśmy badania, by sprawdzić szerokość dookolnego wału, który otaczał grodzisko i był po zewnętrznej strony fosy – powiedział dla PAP dr Hadamik. – Dowiedzieliśmy się wtedy, że miał około 20 m szerokości i 4-5 m wysokości. Wtedy natrafiliśmy na jeden tylko pal zawalonego mostu, w tym roku udało nam się odnaleźć duże elementy konstrukcyjne. Rzuca to nowe światło na infrastrukturę tamtych czasów.

- Tym razem zrobiliśmy szeroki wykop w środkowej części dawnej fosy, aby uchwycić choćby szerokość mostu, odnaleźliśmy kilka pali – podpór tej przeprawy i już wiemy, że miał około 2,5 metra szerokości. Z tego wynika, że była to kładka przerzucona między wałem a majdanem grodu – mówił dr Hadamik.

Gródek we Włoszczowie funkcjonował około stu lat. Jak przypuszcza archeolog, zamieszkał w nim jeszcze ród Szafrańców, który nabył Włoszczowę. Badania wykazały, że wieża spłonęła zapewne w XVI w. Gródek opuszczono a nieużywany most runął sam.

Konstrukcja mostu wskazuje, że był on zbudowany tak, by łatwo go było zniszczyć w razie napaści uniemożliwiając wrogom dostanie się do wieży. Hadamik bada teraz szczegółowo poszczególne jego elementy. Po odtworzeniu jego wyglądu chce go odwzorować w formacie 3D. Drewno z mostu powędrowało już do analiz dendrochronologicznych, które pozwolą go dokładnie wydatować.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*