Miasto Wrocław mógł założyć już Henryk Brodaty

Clipboard01Archeolodzy pracujący w trakcie remontu ulicy Zamkowej we Wrocławiu dotarli do wału ziemnego z początków XIII w. Prowadzący prace archeolog Tomasz Kastek z firmy AKME twierdzi na tej podstawie, że miasto zostało założone wcześniej niż wynikałoby z dokumentu lokacyjnego z 1261 r.

- Naszym zadaniem jest określenie, czy rzeczywiście Henryk Brodaty, może nie założył jeszcze, ale zaczął wyznaczać granice przyszłego miasta w pierwszej połowie XIII w. – powiedział dla PRW Tomasz Kastek. – Jest wiele przesłanek historycznych mówiących o tym. Brakowało namacalnych dowodów materialnych typu archeologicznego, takich jak m.in. wały.

Archeolodzy nie są w tej chwili pewni, czy wał wyznaczał granice miasta, czy pełnił tylko funkcje obronne.

Oprócz tego wydobyto na światło dzienne doskonale zachowane ruiny baszty łupinowej z XIV w. Nie została całkowicie rozebrana w trakcie budowy Pałacu Królewskiego – jej fragment wysoki na kilka cegieł został wkomponowany w nowy budynek.

Najstarszy gród z podgrodziem powstał na Ostrowie Tumskim w pierwszej połowie X w. W końcu X w., zapewne w następstwie najazdu Mieszka I, wzniesiono nowy, znacznie większy gród z podgrodziem. W połowie XII w. osadnictwo objęło nie tylko wyspy, ale również tereny po obu stronach Odry. Dotąd uważano, że proces lokacji miasta na lewym brzegu rzeki (gdzie obecnie trwają wykopaliska) rozpoczął się około 1242 r., po zniszczeniach w wyniku najazdu mongolskiego. W roku 1261 dokument lokacyjny dla Wrocławia na prawie magdeburskim wystawili książę wrocławski Henryk Biały i jego brat Władysław.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*