Magnetometr odsłania rozlokowanie Nieszawy

nieszawaNa polach pod Zamkiem Dybowskim w Toruniu dzięki badaniom nieinwazyjnym w ubiegłym roku zlokalizowano Nieszawę. Teraz archeolodzy wrócili by za pomocą metody magnetycznej ustalić granice tego średniowiecznego miasta. W efekcie całe stanowisko zostanie wpisane do rejestru zabytków. Badaniami kieruje archeolog Piotr Wroniecki.

Dotychczas w ten sposób ustalono już fragment układu urbanistycznego a także zarys rynku i przebieg traktów komunikacyjnych.

W tym roku naukowcy zamierzają nakreślić przebieg północnej pierzei rynku oraz nadbrzeża. Przy tej okazji oczom badaczy powinny ukazać się też konstrukcje znajdujące się obecnie pod ziemią, takie jak wały i fosy.

Nieszawa jest doskonałym miejscem na prowadzenie badań archeologicznych. Po jej zburzeniu teren został opuszczony i już nigdy go ponownie nie zagospodarowano. Obecnie na jej miejscu znajdują się uprawne pola. Z tego powodu resztki miasta powinny się zachować pod ziemią w dobrym stanie.

Badania finansowane są przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział w Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – Ochrona zabytków archeologicznych, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt został również objęty patronatem honorowym burmistrza miasta Nieszawy Mariana Tołodzieckiego.

Zakończenie prac przewidziane jest na połowę września.

Lokalizacja Nieszawy zmieniała się dwukrotnie. Pierwotna Nieszawa została nadana Krzyżakom w 1228 r. przez Konrada Mazowieckiego (dzisiejsza Mała Nieszawka). Po zburzeniu jej w następstwie bitwy pod Grunwaldem, Władysław Jagiełło ulokował Nową Nieszawę nad Wisłą naprzeciw Torunia i tam też wybudował Zamek Dybowski. To tutaj prowadzone są badania. Miasto szybko stało się silną konkurencją dla Torunia i dlatego w 1460 r. torunianie zdobyli przywilej Kazimierza Jagiellończyka pozwalający je zburzyć. Król przeniósł wtedy Nieszawę ponad 30 km w górę rzeki w miejsce, w którym znajduje się do dziś.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*