Kolejne grodzisko na wyspie przebadane

drwaskoTego lata przez pięć tygodni archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzili prace na wyspie na Jeziorze Gągnowskim w pobliżu Nętna (gmina Drawsko Pomorskie). We wczesnym średniowieczu funkcjonowało tam grodzisko. Udało się zlokalizować most, wał grodu oraz wydobyto takie zabytki jak ceramika, czy broń.

Pięcioosobową grupą archeologów kierował dr Zbigniew Kaźmierczak. Badania prowadzono na dziewięciu stanowiskach oraz pod wodą.

Natrafiono m.in. na pale, na których utrzymywała się konstrukcja mostu. Wydatowano go na X wiek. Kilkanaście metrów dalej biegł, jak się okazało, równolegle drugi most, ale w okresie kultury łużyckiej.

Utworzone stanowiska archeologiczne obejmowały grodzisko, wały i dwie podgrodowe osady otwarte. Natrafiono na fragmenty spalonego wału a także ceramikę, groty strzał i włóczni. Prawdopodobnie most i grodzisko zostały spalone w czasie nieznanej napaści na początku XI w.

wyspa
Badania zostaną wznowione w przyszłym roku. Archeolodzy z UMK pojawiają się w okolicy już ponad 10 lat. Dotąd zajmowali się Wyspą Świętych Koni i grodziskiem na jeziorze Zarańsko (Żółte). Kaźmierczak chce ustalić powiązania pomiędzy tymi ośrodkami.

(foto: dsi.net.pl)

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*