Jubiler ze Starego Riazania ukrył skarb przed Batu-chanem

imgB.aspNa terenie rosyjskiego grodziska Stary Riazań (stolica dawnego Wielkiego Księstwa Riazańskiego) już po raz siedemnasty dokopano się do skarbu. Składają się na niego wyroby jubilerskie ze srebra z okresu XII-XIII wieku, prawdopodobnie z czasu najazdu mongolskiego, któremu przewodził Batu-chan. Ukryte były w najstarszej, północnej części grodziska.

Znalezisko jest owocem wspólnej ekspedycji Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk i Riazańskiego Historyczno-Architektonicznego Muzeum-Rezerwatu.

- Ponieważ widzimy tu nie tylko gotowe wyroby jubilerskie, lecz również materiały do ich wytwarzania, to można wnioskować, że skarb, najprawdopodobniej, został ukryty nie przez właściciela tej biżuterii, lecz przez jubilera, który wykonywał zamówienie na produkcję czy remont ozdób – powiedział dla Głosu Rosji szef Staroriazańskiej wyprawy archeologicznej Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk Igor Striekałow. – Znaleźliśmy ponadto mnóstwo przedmiotów stanowiących narzędzia, z jakich zazwyczaj korzystają jubilerzy. Są to matryca i półfabrykaty wyrobów ze srebra

fot. Muzeum Rosji

fot. Muzeum Rosji

W skład skarbu weszło ponadto 100 ozdób kobiecych, w tym naszyjnik, bransolety, kolczyki, kabłączki skroniowe. Zimą 1237 r. Riazań został splądrowany i spalony przez Batu-chana. Zapewne właściciel skarbu chował go w pośpiechu próbując uratować majątek przed najazdem, ale sam zginął lub z innych przyczyn nie mógł go już nigdy podjąć z ziemi.

Ekspedycja pod kierunkiem Igora Striekałowa kontynuuje badania i liczy na kolejne znaleziska. Teren jest pilnie strzeżony przed poszukiwaczami skarbów. Wykopane ozdoby, po konserwacji, zostaną wystawione w Riazaniu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*