Gdzie powstał Lublin?

GrodziskoLublinSą szanse na przeprowadzenie prac archeologicznych na wzgórzu Grodzisko w Lublinie w przyszłym roku. Przypuszczalnie tam Piastowie wybudowali swoje własne założenie obronne po zniszczeniu miejscowego ośrodka plemiennego na obecnym Wzgórzu Staromiejskim. Czy tak było naprawdę mogłyby potwierdzić badania.

O grant na ten cel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpili badacze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, firmy Archee, Politechniki Lubelskiej i Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Odpowiedź ministerstwa poznamy wiosną.

Badania przeprowadzone byłyby metodą nieinwazyjną. W XVI w. na wzgórzu Grodzisko założono kirkut. Do dziś stoją na nim macewy, których nie wolno naruszyć. Tradycyjne wykopaliska nie są więc na tym stanowisku możliwe.

- Chcielibyśmy stworzyć wirtualny obraz tego wzgórza w 3D, a potem umieścić go w internecie – powiedział Kurierowi Lubelskiemu archeolog Rafał Niedźwiadek, właściciel firmy Archee. – Kolejnym krokiem jest badanie nowoczesnym wykrywaczem metali. Taki, który nie tylko lokalizuje zabytki, ale też identyfikuje je i to bez konieczności wbijania łopaty w ziemię

W ten sposób udałoby się być może zlokalizować przebieg wałów grodu a nawet pozostałości osady otwartej, jeśli wcześniej taka tutaj istniała. Niektóre pozyskane w ten sposób informacje byłyby w stanie dookreślić czas, w jakim funkcjonował gród dając asumpt do odrzucenia części teorii, kto i po co go wybudował.

Zaangażowany w projekt dr Marek Florek z Zakładu Archeologii Wczesnośredniowiecznej UMCS mówi również o stworzeniu ewidencji macew ukrytych obecnie pod poziomem ziemi. Na przeprowadzenie badań na kirkucie musi udzielić pozwolenia społeczność żydowska.

Badania archeologiczne na Grodzisku przeprowadzono w latach 70-ych ubiegłego wieku. Trzy lata temu Żydzi zlecili badania georadarem w celu wytyczenia ścieżek między grobami.

Na terenie dzisiejszego Lublina w średniowieczu rozlokowanych było kilka grodów i osad. Tajemnicą pozostaje ich wzajemny stosunek. Według niektórych teorii pierwszy gród usadowiono na miejscu Wzgórza Staromiejskiego, zastąpiony następnie pod koniec X w. założeniem na Grodzisku koło ulicy Kalinowszczyzna. Kolejną zmianę przyniósł wiek XII, kiedy to gród pobudowano na Wzgórzu Zamkowym. Nazwa Grodzisko pojawiła się w źródłach pisanych dopiero w XVI w. Nie wiadomo która osada jako pierwsza nosiła nazwę Lublin.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Adrian
    Opublikowano 11 grudnia 2014 o 14:41 | Link

    No no.. brzmi ciekawie! Szkoda, że nie można kopać.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*