Gdzie jest kościół? Archeolodzy kończą badać Piotrówkę

Od lipca archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk zamierzają wrócić do badań grodziska na Piotrówce w Radomiu. Grodzisko zostało już w większej części przebadane w poprzednich sezonach. Mimo to jak na razie naukowcy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie gdzie stał kościół.

- To będzie już w zasadzie podsumowanie kilkuletnich badań. Do ustalenia pozostała nam jedyna rzecz – kościół świętego Piotra. Mam nadzieję, ze tym razem na niego trafimy. To byłoby ukoronowanie naszej pracy – mówił Echu Dnia Maciej Trzeciecki, szef zespołu archeologów.

Prace będą prowadzone w centrum grodziska i potrwają do końca lata. Zwieńczą badania prowadzone od 2009 r.

Następnym krokiem będzie budowa skansenu Park Kulturowy „Stary Radom”. Zostaną tam zrekonstruowane niektóre obiekty archeologiczne i wygląd grodziska. Na razie archeologowie poprowadzą tutaj letnią szkołę dla radomskich uczniów.

Na radomski zespół osadniczy składają się: grodzisko o powierzchni ponad 2 hektarów (stanowisko 1) wraz z wieńcem otaczających go osad otwartych, najważniejsza z nich położona była w dolinie rzeki Mlecznej (stanowisko 2) a osada targowa usytuowana została wokół kościoła św. Wacława (stanowisko 3). Cały zespół funkcjonował od schyłku wieku IX (datowana dendrochronologicznie studnia) po połowę XIV. Około r. 1350 Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla nowego miasta Radomia, położonego ponad kilometr dalej, gdzie przenieśli się kasztelan i załoga a stary gród spalono.

Obecna nazwa grodziska Piotrówka po raz pierwszy została zapisana w XVI w. jako Mons Sancti Petri. Było to wezwanie kaplicy funkcjonującej pośrodku założonego tu później cmentarza.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*