Fragment cmentarzyska pod sandomierską kamienicą

W Sandomierzu podczas prac związanych z remontem kamienicy przy ul. Opatowskiej 19 natrafiono na fragment średniowiecznego cmentarzyska. Odkryto dwa groby z XI-XIII w. ze szkieletami kobiety i mężczyzny. Nadzór archeologiczny prowadzi Monika Bajka z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Grobom dokładnie przyjrzał się dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na szczątki natrafiono w czasie wybierania ziemi w jednym z pomieszczeń. Pierwszy szkielet należał zapewne do dorosłego mężczyzny i zachował się w stanie kompletnym. W niewiele gorszej kondycji przetrwał szkielet młodej kobiety. Oba ułożone były na plecach z głową w kierunku północno-zachodnim.

Mężczyzna nie został wyposażony w żadne przedmioty, a przynajmniej nic z nich nie pozostało. Nieco inaczej było z kobietą, przy której leżał brązowy kabłączek skroniowy.

- Na podstawie znalezionego przy szkielecie kobiecym kabłączka skroniowego groby można najpewniej datować na okres między XI a XIII wiekiem – mówił dla Echa Dnia dr Florek. – Wydaje się, że stanowią one część dużego, nie przykościelnego cmentarza, tzw. rzędowego, jaki w XI i XII wieku funkcjonował w północnej części obecnego Wzgórza Miejskiego.

Na groby z tego cmentarza natrafiano przynajmniej od XIX wieku. Wiadomo, że znajdował się pod dzisiejszym Rynkiem i Małym Rynkiem. Odkrycie przy ul. Opatowskiej każe uznać, że był on większy niż przypuszczano.

W kamienicy nadal trwają prace ziemne.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*