Dzbanek na wino łączy Ribe z Francją

RibekandenZespół archeologów z Sydvestjyske Museer w Esbjerg i Uniwersytetu w Aarhus prowadząc badania na  cmentarzysku w Ribe natrafił na naczynie, jakiego dotąd w Danii nie spotkano. Zachowany w doskonałym stanie dzban na wino pochodzi z Francji i ma około 1000 lat.

Zabytek świadczy o jeszcze szerszych kontaktach handlowych najstarszego duńskiego miasta, sięgających ośrodków produkcyjnych na terenie Francji.

Znajdował się pół metra poniżej powierzchni istniejącego obecnie parkingu. Ma rozmiar małego czajniczka. Umieszczono go pomiędzy pochówkami. Pierwsi zauważyli go studenci odbywający praktyki.

- Dzbanek jest przykładem najlepszej ceramiki produkowanej w północnej Europie tamtych czasów i nigdy dotąd w Danii nie widziano czegoś takiego – powiedział dla Copenhagen Post Morten Søvsø, szef działu archeologii w Sydvestjyske Museer. – Naczynie ujawnia informacje o rozległej sieci handlowej, która umieściła Ribe na swojej mapie w epoce wikingów.

Zabytek jest rodzajem dzbanka, jakie wytwarzano na terenie dzisiejszych Francji i Belgii za czasów dynastii Merowingów (lata 481-751).

- Dzbanek to arcydzieło z francuskiego lub belgijskiego warsztatu a jego elegancka forma jest bezpośrednią spuścizną po starożytnych rzymskich garncarzach – mówił Søvsø.

Biorący udział w wykopaliskach prof. archeologii Søren M Sindbæk przyznaje, że znalezisko było na tyle interesujące, że wstrzymało inne prace.

Takich naczyń nie można było wtedy wytwarzać na miejscu, domową techniką. Szczęśliwym trafem dzbanek zachował się nietknięty.

(foto: Sydvestjyske Museer)

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*